W dniu 19.12.24 oddziały ms¹ i ms² (w tym księgarnia) będą czynne do godziny 16:30, natomiast oddział MPH do godziny 16:00.

Archiwa przyszłości - projekt w ramach programu Kultura inspirująca

Projekt "Archiwa przyszłości realizowany w ramach programu Kultura inspirująca we współpracy z Artpool Art Research Center, Museum of Fine Arts - Central European Research Institute for Art History i z Instytutem Polskim w Budapeszcie".

Cel planowanej na 2024 r. współpracy 3 instytucji partnerskich to organizacja wydarzenia w Budapeszcie z wykorzystaniem innowacyjnej technologii wystawienniczej – wielkoformatowych interaktywnych ekranów dotykowych tzw. Magic Wall. Instalacja będzie prezentować wyniki prac badawczych nad archiwami 2 artystów: Andrzeja Partuma i Györgya Galántaia.

W ramach współpracy MSŁ oraz Artpool Art Research Center, zbadane zostaną archiwa: Biura poezji założonego przez A.Partuma w 1971 r. i Artpool założonego przez G. Galántaia i J. Klaniczay w 1979 r. Archiwa związane są ze sztuką poczty i siecią artystów lat 70. i 80. co jest okazją do porównania obu pod względem struktury i zawartości. 

W ramach prowadzonego w prywatnym mieszkaniu Biura poezji Partum organizował wystawy i wysyłki do czołowych przedstawicieli sztuki konceptualnej. Archiwum Partuma składa się z 448 ręcznie opisanych teczek, których zawartość stanowią obiekty sztuki poczty, korespondencje z artystami, ręcznie powielane ulotki, zdjęcia i w tej formie są edycją unikatową.

W I części projektu zaplanowano 2 wizyty obu Partnerów strategicznych w celu zapoznania się z zawartością archiwów i przeprowadzeniem indywidualnej analizy tematów, geografii i chronologii archiwów. Cel spotkań to także wymiana najlepszych praktyk w działaniu z archiwaliami oraz wybór materiałów do wspólnej wystawy w Budapeszcie. Efekty prac badawczych zostaną opracowanie w formie artykułów, które będą opublikowane m.in. na stronach partnerów jako zapowiedź dalszych działań z wykorzystaniem archiwaliów. W roli ekspertów do udziału w wizycie studyjnej w Łodzi zostaną zaproszeni goście, którzy naukowo zajmują się opracowywaniem twórczości artystów tego okresu. 

Cześć II projektu to prezentacja archiwów przy użyciu interaktywnych ekranów dotykowych ustawionych w formie ściany, z której jednocześnie może korzystać kilka osób. Na ekranach wgrane zostaną wizerunki cyfrowe artefaktów z archiwów obu instytucji oraz dodatkowe materiały wytworzone w trakcie realizacji projektu m.in. filmy promujące projekt. Instalacji towarzyszyć będzie ekspozycja wybranych obiektów z archiwum Artpool. Materiały prezentowane będą w gablotach, żeby zaznaczyć fizyczną obecność archiwów.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii wystawienniczej materiały fizycznie zlokalizowane w osobnych i oddalonych miejscach zostaną połączone w jednej przestrzeni, w Galerii Platan w Budapeszcie. Inwestycja w rozwiązanie cyfrowe pozwoli zaprezentować obszerny materiał według opracowanych scenariuszy wykorzystujących wątki zaczerpnięte z obu archiwów. Dostępna funkcja tagowania pozwoli tworzyć wspólne kategorie tematyczne i łączyć wątki wyprowadzone z obu archiwów w płynne narracje. Wybrane obiekty wyposażone będą w QR kody, które będą odnosić do dodatkowych treści na stronach internetowych partnerów. Wybrane treści dostępne będą w obu wersjach językowych. 

 

Projekt realizowany będzie przez zespół z Działu Dokumentacji Naukowej MSŁ m.in.:

Maciej Cholewiński: bibliotekarz, dziennikarz 

Monika Cywińska-Pryt: specjalistka digitalizacji

Marta Pierzchała: kulturoznawczyni, współautorka wystaw i wykładów o archiwach organizowanych w czytelni MSŁ. 

Marta Skłodowska: historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka portalu Zasoby, prezentującego kolekcję i archiwalia MSŁ. 

 

Partnerzy zagraniczni m.in.:

Klaniczay Júlia, Fehér Dávid, Artpool Art Research Centre

Wojtek Kriston, Instytut Polski w Budapeszcie

 

Termin realizacji: 13 lutego 2024 r. – 31 grudnia 2024 r.

Środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z budżetu państwa przyznano w kwocie 94.000,00 zł (słownie: dziewięćdziesiąt cztery tysiące złotych)

 

Zadanie: Archiwa przyszłości realizowanego w ramach programu Kultura inspirująca we współpracy z Artpool Art Research Center, Museum of Fine Arts - Central European Research Institute for Art History i z Instytutem Polskim w Budapeszcie
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca 

 

 

Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego

Zadanie: Dotacja celowa dla Muzeum Sztuki w Łodzi na pokrycie wkładu własnego w ramach zadania pn.: "Archiwa przyszłości" 

Kwota dotacji: 64.145,00 zł (słownie: sześćdziesiąt cztery tysiące sto czterdzieści pięć złotych)

 

Zobacz także