Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie

Wystawa „Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”, zorganizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, przedstawia rzadko poruszane wątki twórczości łódzkiego artysty. Ekspozycja w Muzeum Sztuki w Łodzi proponuje skupienie się na warunkującej całą twórczość Krawczyka perspektywie. Nowe odczytanie malarstwa artysty każe widzieć je jako w całości naznaczone traumą Holokaustu.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

1.07 - 25.09.2022

Wernisaż

1.07.2022, piątek, godz. 18.00

Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego „Teorię widzenia”, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie „realizmem przestrzennym”. Autotematyczny wątek „sztuki o sztuce” i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku.

Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.

 Ekspozycję otwierają trzy dzieła, których układ został oryginalnie zaproponowany przez samego artystę. Obrazy „Quasimodo – Jurek”, „Birkenau (Tartak)” oraz „Myszy i ludzie” stanowią klucz do całej wystawy i akcentują znaczenie żydowskiej tragedii dla Krawczyka. Poza przedstawieniami scen obozowych, obrazami niemieckich oficerów czy portretów społeczności żydowskiej utrwalona została też pustka: ulice bez mieszkańców czy przedmioty bez właścicieli. Świat rozpadł się na części. Strzaskana rzeczywistość zyskuje odbicie w kolażowych strukturach obrazów. Nawarstwiają się w nich wizerunki, złudzenia optyczne, fragmenty ram i napisy. Trauma przejawia się w twórczości Krawczyka nie tylko poprzez bezpośrednie odniesienia do Zagłady, ale również poprzez malarskie rozważania na temat własnej tożsamości. Rozpad osobowości artysty uwidacznia się w warstwie ikonograficznej dzieł. Liczne autoportrety czy przedstawienia fikcyjnej postaci Teodora Śloupcia, będącej alter ego Krawczyka, mogą być odczytane jako wyraz braku akceptacji dla własnej postawy wobec Zagłady i niemożności oddania prawdy o niej.

Ślady Zagłady widoczne są również w łódzkich pejzażach. Krawczyk spędził lata okupacji w Łodzi, pracując przy produkcji szyldów i obserwując funkcjonowanie getta. Uwiecznił na obrazach ulice fabrycznego miasta, przejmujące wrażeniem pustki i osamotnienia. Prace z tego cyklu przedstawiają drogi prowadzące do fabryk i drewniane parkany wypełnione obwieszczeniami i wycinkami z gazet. W tej pustce wybrzmiewają indywidualne i zbiorowe tragedie czasów wojny.

Odsłonę w Muzeum Sztuki w Łodzi poprzedziła przekrojowa wystawa „Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko”, prezentowana w Zachęcie. Obu pokazom towarzyszy polsko-angielska publikacja pod redakcją Michała Jachuły, przybliżająca wielowątkową twórczość artysty.



Chętnie dowiemy się co myślisz o wystawie! Wypełnij ankietę


Wystawa zorganizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki



WIĘCEJ INFO

kuratorzy

Jarosław Suchan, Michał Jachuła

aranżacja wystawy

Mess Architects, Bartosz Malinowski

koordynacja wystawy

Katarzyna Mróz

koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

koordynacja komunikacji

Aleks Matuska, Magda Milewska, Kinga Świtoniak, Kacper Szalecki, Katarzyna Szklarek-Zarębska, Barbara Trojanowska

identyfikacja wizualna

Krzysztof Bielecki

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

logo fundacji Staraków

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Załączniki

Galeria

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

1.07 - 25.09.2022

Wernisaż

1.07.2022, piątek, godz. 18.00

kuratorzy

Jarosław Suchan, Michał Jachuła

aranżacja wystawy

Mess Architects, Bartosz Malinowski

koordynacja wystawy

Katarzyna Mróz

koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

koordynacja komunikacji

Aleks Matuska, Magda Milewska, Kinga Świtoniak, Kacper Szalecki, Katarzyna Szklarek-Zarębska, Barbara Trojanowska

identyfikacja wizualna

Krzysztof Bielecki

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE