Adam Lipszyc oprowadza po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”

Zapraszamy na oprowadzanie Adama Lipszyca - eseisty, tłumacza i badacza psychoanalizy oraz dwudziestowiecznej myśli żydowskiej, po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”, którą jeszcze do 25 września możecie oglądać w ms2!

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11 września, godz. 14:00

prowadzenie

Adam Lipszyc

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł
Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego Teorię widzenia, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie realizmem przestrzennym. Autotematyczny wątek sztuki o sztuce i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku.
Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.
Adam Lipszyc – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. W IFiS PAN kieruje Ośrodkiem Myśli Psychoanalitycznej. Laureat nagrody im. Andrzeja Siemka „Literatury na Świecie”, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia (od 2019 roku członek kapituły Nagrody). Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami psychoanalizy, filozofią literatury i dwudziestowieczną myślą żydowską. Ostatnio opublikował “Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej” (Kraków 2018), “Freud:logika doświadczenia. Spekulacje marańskie” (Warszawa 2019) oraz “Melville. Ostatki tożsamości” (2022).
Wydarzenie towarzyszy wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”  więcej informacji o wystawie.
Wystawie towarzyszy katalog wydany wspólnie z Zachętą Narodową Galerią Sztuki.

Podziel się informacją

Mapa

51.778783893972, 19.446898193115

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11 września, godz. 14:00

prowadzenie

Adam Lipszyc

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją