Ośrodek Kondensacji Formy - Stefan Krygier
Wystawa Stefana Krygiera w Wenecji, obejmie trzy najważniejsze prace tego malarza, architekta i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, występujące pod wspólną nazwą Ośrodek Kondensacji Formy. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Sztuki, zbiega się ze stuleciem urodzin artysty i będzie pierwszą tej skali międzynarodową prezentacją dorobku czołowego przedstawiciela łódzkiej awangardy, ucznia i współpracownika Władysława Strzemińskiego.
Prezentowane na wystawie obiekty, to monumentalne kompozycje przestrzenne o zmiennych układach składowych (fraktali). Nowatorska idea tych kompozycji zasadza się na ich interaktywnym charakterze "swobodnej gry" rozprzestrzeniających się elementów, której zakres działania jest funkcją aktywności i wrażliwości przypadkowych jej uczestników. Tegoroczna inicjatywa Muzeum Sztuki w Łodzi w Wenecji zbiega się z otwarciem 18. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji / Biennale Architektury, którego hasłem przewodnim jest Laboratorium przyszłości.
INFO
Miejsce
Czas
Wernisaż
kurator
współpraca
projekt wystawy
koordynacja
koordynacja komunikacji
montaż wystawy
Przy powstawaniu tej wystawy towarzyszyła nam idea powiązania Wenecji, miasta po którym zamiast samochodów poruszają się łodzie, z Łodzią, jako miastem w której realizowane są wybitne projekty kulturalne. Weneckie doki i stare wybrzeże na wyspie Giudecca, wśród najstarszych warsztatów szkutniczych, obok kompleksu pracowni twórczych weneckiej Akademii Sztuk Pięknych jest niezwykle inspirującą przestrzenią do tworzenia wystaw.
W trakcie trwania wystawy Stefana Krygiera w Wenecji, Muzeum przygotowało 12 lipca na nabrzeżach Giudecci koncert najwybitniejszego polskiego kompozytora awangardowego, twórcy metaplastyki kompozycji przestrzenno muzycznych, autora Unizmu w muzyce, Zygmunta Krauzego. Wystawę zakończy uroczysty finisaż, połączony z największym w Wenecji festynem w kościele Redentore na Giudecce.
Ośrodek Kondensacji Formy stanowi otwartą strefę przestrzenną. Jako zbiór kształtów o określonym charakterze, jest punktem odniesienia dla odpowiadających im formą elementów ruchomych, które mogą być rozprzestrzenione poza obrębem ośrodka. Elementy te mogą być umieszczone w różnych sytuacjach - zarówno przez autora, jak i przez inne osoby. Rozprzestrzeniane elementy ośrodka stwarzają "Układ Otwartej Wyobraźni" i "Swobodnej gry". Zamiast ograniczonej strefy w plastyce proponuję ośrodek kondensacji formy, którego zakres działania nie jest ograniczony w czasie ani w przestrzeni. Integralne elementy ośrodka stają się własnością każdego. Strefa działania ulega ciągłemu rozprzestrzenianiu i obejmuje coraz to inne sytuacje, wynikające z aktywności uczestników gry.
Stefan Krygier
Film dokumentujący wystawę obejrzysz TUTAJ
Jubileuszowa (100 - lecie urodzin) wystawa malarstwa, obiektów przestrzennych i projektów architektonicznych Stefana Krygiera (1923-1997), towarzysząca Biennale Architektury w Wenecji od 18 maja do 31 lipca
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego