W dniu 30 maja (czwartek) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne.

NOC MUZEÓW w MUZEUM SZTUKI w ŁODZI

AKCJA! REAKCJA! KONCENTRACJA!

Zapraszamy wszystkich, do udziału w specjalnie zaprojektowanych działaniach. Będziecie mogli poczuć się jak artyści i tej wyjątkowej nocy, stać się integralnymi twórcami dzieł i dokumentacji w Muzeum Sztuki w Łodzi.

INFO

Miejsce

ms1 - ul. Gdańska 43, ms2 - ul. Ogrodowa 19, MPH  - ul. Przędzalniana 72

Czas

18.05.2024 (sobota)

godziny

18:00 - 24:00

wstęp

bezpłatny

ms1,  ul. Gdańska 43

 

 AKCJA 

18:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych (ostatnie wejście 23:30)

Możliwość obejrzenia wystawy stałych: Sala Neoplastyczna. Stan początkowy, "Antoni Starczewski. Ściana światła"  i "Zygmunt Krauze. Archiwum twórcze", "Łódź Kaliska. Czysta Sztuka" (UWAGA! przestrzeń niedostępna dla osób poruszających się na wózku), a także wystaw czasowych: "Daniel Lergon, Maciej Olekszy. Flow" i "Andrzej Bartczak. BREVI MANU. Jak nie ulec pokusie, aby wszystkiego nie przemienić w księgę?"

 

AKCJA

18:00 – 24:00 Zwiedzanie Magazynu Studyjnego  (ostatnie wejście 23:30)

Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić salę rzeźby w Magazynie Studyjnym. Jednorazowo magazyn może zwiedzać 25 osób.

 

REAKCJA

18:00 24:00 hol wejściowy

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie możliwość podzielenia się swoimi refleksjami związanymi ze sztuką. Ściana w holu stanie się "hyde parkiem" myśli.

 

KONCENTRACJA

18:00 - 24:00  "Antoni Starczewski. Ściana światła" (hol wejściowy)

Odsłuch niedawno odkrytych archiwalnych nagrań Antoniego Starczewskiego.

 

SELFIE POINT

18:00 24:00 neo room (wejście z dziedzińca)

Nowy neo room to świetne miejsce na chwilę wypoczynku i neoplastyczne selfie!

 

KONCENTRACJA

18:30 23:30 Prezentacja fabularyzowanych dokumentów "Dzieła utracone", antresola

UWAGA! Przestrzeń niedostępna dla osób poruszających się na wózku.

Limit osób: 25

Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”.

W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Rzeźba „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. „Gitara” – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz „Autoportret” Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. 

Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami filmów:

„Diana”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 20’04” (rzeźba Jeana A. Houdona)

Tematem filmu są dzieje rzeźby „Diana” dłuta Jeana A. Houdona, która znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.
Stanisław August przedstawia swojemu dworowi popiersie Diany - nowy nabytek do jego kolekcji dzieł sztuki.
W planie współczesnym opowiedziane są dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.

„Portret mężczyzny”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 28’14” (obraz Krzysztofa Lubienieckiego)

Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.

„Gitara”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 23’26” (kolaż Pabla Picassa)

Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa „Gitara” – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K Bartoszewiczów. Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie przez Niemców w 1939 r. eksponatów Muzeum. „Gitary” Picassa do tej pory nie odnaleziono.

„Autoportret”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 21’47” (obraz Jacka Malczewskiego)
„Autoportret” Jacek Malczewski malował w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Malarz przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Film ukazuje malarza w tym właśnie okresie, gdy zdaje on sobie sprawę, że jest na życiowym zakręcie.

Prezentacja fabularyzowanych dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z cyklu Dzieła utracone i promocja strony internetowej zrealizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi dzięki programowi Badanie strat wojennych. Prezentacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

AKCJA

19:00 22:00 sala warsztatowa (2. piętro)

W sali warsztatowej będzie powstawać wielka, latająca rzeźba stworzona wspólnie przez gości do dźwięków utworu Zygmunta Krauzego. 

 

SELFIE POINT

22:00 24:00 sala warsztatowa (2. piętro)

Fotogeniczna, papierowa instalacja to doskonały punkt do zrobienia selfie. Zapraszamy od godz. 22:00, gdy rzeźba będzie gotowa.

 

AKCJA

19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro)

Przed wystawą co pół godziny będzie można wylosować dzieła, do których zaprowadzi Małgorzata Wiktorko. Przy okazji opowie fascynujące historie awangardowych artystów. 

 

AKCJA

22:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro)

Oprowadzanie po wystawie.

 

SELFIE POINT

18:00 24:00 Instalacja "Łódź Kaliska. Czyta Sztuka"

UWAGA! Przestrzeń niedostępna dla osób poruszających się na wózku.

 

ms2, ul. Ogrodowa 19 

 

AKCJA

18:00 Oprowadzanie autorskie Andrzeja Zwierzchowskiego po wystawie „Działania Archaiczne”

Artystę będziecie mogli spotkać również w Księgarni ms i poprosić o podpisanie katalogu!

 

AKCJA

18:00 – 24:00  Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych Możliwość obejrzenia wystawy stałej: "Stanisław Dróżdż. Alea Iacta Est" i wystawy czasowej: "Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne"

 

REAKCJA

19:00-22:00 Kolażowe pocztówki – warsztaty kolażu i art crossing, przestrzeń kawiarniana ms2 

W przestrzeni odbędą się warsztaty tworzenia kolażowych pocztówek. Po skończonej pracy, możecie wziąć swoje dzieło ze sobą, zostawić na tymczasowej ekspozycji w holu muzeum bądź wymienić na zrobioną przez kogoś innego pocztówkę. Będzie to zaproszenie do art crossingu.

 

REAKCJA

19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 sala warsztatowa (1. piętro)

Seanse „Randek ze sztuką” – krótkie dyskusje i refleksje uruchamiane przez wylosowane hasła, pytania, reprodukcje dzieł. Co dwie minuty inny stolik, inne hasło, inny/a rozmówca/rozmówczyni. Jaka jest Twoja definicja awangardy?; który kolor zaskakuje Cię najbardziej?; czy według Ciebie Picasso wielkim artystą był? ; co ciekawego jest dla Ciebie w rzeźbach Katarzyny Kobro?

 

KONCENTRACJA

21:00 sala audiowizualna "The Square" [Kwadrat], reż. Ruben Östlund, 142’

Projekcja nagrodzonej w 2015 roku Złotą Palmą w Cannes satyry na rynek sztuki. Film poprzedzi prelekcja dr Małgorzaty Stasiak – kierowniczki Działu Edukacji MS i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. 

 

AKCJA

18: 00 - 22:00 przestrzeń wystawy "Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est " (1. piętro)

Podczas tego wyjątkowej czasu, można wziąć udział w tworzeniu wielkiej księgi Nocy Muzeów, dopisując kolejne elementy stworzonej przez odwiedzających historii. O godz. 22 nastąpi jej odczytanie w przestrzeni najlepiej opowiadającej o przypadkowości i losie, czyli ekspozycji Stanisława Dróżdża "Alea Iacta Est". 

 

AKCJA

22:30 przestrzeń wystawy "Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est" (1. piętro)

Oprowadzanie po wystawie.

 

SELFIE POINT

18:00 24:00  przestrzeń wystawy "Stanisław Dróżdż. Alea Iacta Est"  

Kości do gry, z których składa się instalacja to idealne miejsce na selfie!

 

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72

 

AKCJA

18:00-24:00 Możliwość zwiedzania wnętrz pałacu oraz wystawy "Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi" prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.

Limit 50 osób zwiedzających w jednym momencie pałac i 50 osób zwiedzających Galerię Sztuki Dawnej.

 

KONCENTRACJA

18:00-24:00 Sala Balowa 

Projekcje krótkich filmów o Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów. 

 

REAKCJA

18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 Sala Balowa 

Krótkie prelekcje "Tytułem wstępu" dotyczące historii rezydencji, rodziny Herbstów i kolekcji prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1 - ul. Gdańska 43, ms2 - ul. Ogrodowa 19, MPH  - ul. Przędzalniana 72

Czas

18.05.2024 (sobota)

godziny

18:00 - 24:00

wstęp

bezpłatny

Podziel się informacją