W dniu 30 maja (czwartek) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne.

NOC MUZEÓW - Prezentacja filmów dokumentalnych

Cykl filmów "Dzieła utracone" został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: Gitara, „Diana”, „Portret mężczyzny”, Autoportret, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: Walka postu z karnawałem, Dirk Bouts. Dyptyk, Salzburska kolekcja zoologiczna, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa.

INFO

Miejsce

ms1, ul. Gdańska 43

data

18.05.2024

godzina

18.30-23.30

W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Rzeźba Diana dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – Portret młodego mężczyzny w peruce namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Gitara – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Autoportret Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. 

Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami filmów:

Diana, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 20’04” (rzeźba Jeana A. Houdona)

Tematem filmu są dzieje rzeźby Diana dłuta Jeana A. Houdona, która znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.
Stanisław August przedstawia swojemu dworowi popiersie Diany - nowy nabytek do jego kolekcji dzieł sztuki.
W planie współczesnym opowiedziane są dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.

Portret mężczyzny, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 28’14” (obraz Krzysztofa Lubienieckiego)

Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.

Gitara, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 23’26” (kolaż Pabla Picassa)

Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa Gitara – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K Bartoszewiczów. Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie przez Niemców w 1939 r. eksponatów Muzeum. Gitary Picassa do tej pory nie odnaleziono.

Autoportret, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 21’47” (obraz Jacka Malczewskiego)
Autoportret Jacek Malczewski malował w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Malarz przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Film ukazuje malarza w tym właśnie okresie, gdy zdaje on sobie sprawę, że jest na życiowym zakręcie.

Prezentacja fabularyzowanych dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z cyklu Dzieła utracone i promocja strony internetowej zrealizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi dzięki programowi Badanie strat wojennych. Prezentacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się informacją

Na zasoby.msl.org.pl znajdziesz

Galeria

INFO

Miejsce

ms1, ul. Gdańska 43

data

18.05.2024

godzina

18.30-23.30

Podziel się informacją