Ukraina. Wzajemne spojrzenia
Książka poświęcona polskiej I ukraińskiej sztuce, relacjom obu państw od końca XVII w. do współczesności. Autorzy poddają analizie kulturę i historię obu narodów, odwieczne mity, archetypy i symbole.
Nici historii oraz wątków politycznych stanowią podstawę publikacji poświęconej wystawie o relacjach Polski i Ukrainy od końca XVII wieku do współczesności, która miała miejsce w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie w 2021 r. Album zawiera 75 dzieł, autorstwa 57 artystów. Skupienie na kulturze sprawia, że reprodukcje w nim zwarte układają się w wielowątkową tkaninę, bo właściwie przez całą historię nowoczesną kultura stanowiła dla obu narodów substytut nieistniejącego państwa.
Osnowa, jaka ukazuje się w albumie, jest niezwykle skomplikowana: składają się na nią najbardziej mitotwórcze obrazy, ale jednocześnie między nimi przeciągane są kolejne sploty zupełnie współczesne, nowe nici: ukraiński tożsamościowy mit kozaczyzny okazuje się pokrewnym wątkiem wobec polskiego mitu powstańczego, symbolika ukraińskiej chaty wiąże się z polskim dworem, kozacy i sarmaci przyglądają się sobie na portretach trumiennych z XVIII wieku, mit czarnoziemu zderza się z nowoczesnymi projektami grupy R.E.P., a Donieck i Lwów rozpoczynają kolejne, biegnące równolegle ściegi wyobraźni.
Prace artystów budują bowiem zupełnie nowe konteksty, rodzi się na naszych oczach nowy kanon symboli, co przekłada się na narodziny zupełnie innej jakościowo narracji. Proces ten nie odbywa się jednak na drodze konfliktu i polemiki, ale poprzez dialog, splątanie wątków.
Prezentacji reprodukcji dzieł z wystawy towarzyszą tekst kuratorski – Oksany Barszynowej i Żanny Komar oraz eseje Anny Łazar i Mykoły Riabczuka.
Album został wydany przy okazji wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” zorganizowanej przez Międzynarodowe centrum Kultury w Krakowie i Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy.
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Autorzy tekstów: Agata Wąsowska-Pawlik, Julija Łytwyneć, Oksana Barszynowa, Żanna Komar, Mykoła Riabczuk, Anna Łazar, Oksana Briuchowecka, Lija Dostlewa
Redakcja: Paulina Roszak-Niemirska
Tłumaczenie tekstu: Aleksandra Kamińska, Piotr Krasnowolski, Adam Ladziński, Katarzyna Kotyńska, Andrij Saweneć
Projekt graficzny: Werid Gentleman (Łukasz Podolak)
ISBN 978-83-66419-30-8
Rok wydania: 2021
Format: 24 x 28,1 x 2,6 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 260
Ilość ilustracji: ok 109 (96 barwnych i 13 czarno-białych )
Język: polski/ukraiński/angielski
Regulamin księgarni Kontakt