W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Sybilla 2021: nagroda dla Awangardowego Muzeum

Projekt badawczy „Awangardowe Muzeum” zrealizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi został nagrodzony przez jury 42. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021. Od blisko czterdziestu lat nagroda w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie!

„Awangardowe muzeum” jest projektem o pionierskim charakterze, stanowiącym rezultat wieloletnich badań prowadzonych przez Muzeum Sztuki w Łodzi nad awangardowymi inicjatywami budowania kolekcji dzieł sztuki i powoływania do życia instytucji artystycznych. Przedsięwzięcie badawcze zostało zapoczątkowane w 2017 roku międzynarodową konferencją „Muzeum awangardy czy awangardowe muzeum? Kolekcjonując to, co radykalne”. Idea projektu powstała w odpowiedzi na potrzebę lepszego zrozumienia własnego dziedzictwa instytucjonalnego Muzeum Sztuki w Łodzi. Zrodziła się przede wszystkim z przekonania o konieczności przewartościowania i zrewidowania utrwalonych poglądów na temat relacji awangardy i muzeum.

W dominującej narracji awangarda i muzeum są przedstawiane jako przeciwstawne siły, oponenci, których potencjalne spotkanie może doprowadzić jedynie do zniszczenia muzeum lub rozbrojenia awangardy. Zauważamy jednak możliwość narracji alternatywnej, skupionej wokół awangardowych artystów, którzy podejmowali wysiłki zmierzające do stworzenia własnych instytucji muzealnych. Wśród nich panowało bowiem przekonanie, że muzea mogą stanowić narzędzia pomocne w realizacji celów awangardy. Projekt naukowy „Awangardowe Muzeum” miał na celu przybliżenie tego wątku historii.


Główne elementy projektu stanowią:

·        Wystawa „Awangardowe Muzeum” w Muzeum Sztuki w Łodzi   więcej

·        Publikacja „Awangardowe Muzeum”   więcej

·        Wirtualna prezentacja na platformie e-flux   theavantgardemuseum.e-flux.com

·        Międzynarodowe sympozjum „Co może czarny kwadrat?"     więcej 


Organizatorem konkursu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.Podziel się informacją

Podziel się informacją