Przejdź do sekcji:

Sala Neoplastyczna. Stan początkowy

Cena: 160 zł
Waga: 0.82 kg

Publikacja poświęcona w całości przestrzeni zaprojektowanej w 1948 roku przez Władysława Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi, której stworzenie uważa się dziś za jedną z najważniejszych inicjatyw artystycznych sztuki awangardowej, 

Obok Kabinett der Abstrakten – Gabinetu Abstrakcji EI Lissitzkiego, otwartego w Provinzialmuseum w Hanowerze w październiku 1927 roku, jest przykładem wyjątkowego w historii muzealnictwa miejsca zaaranżowanego przez samych artystów awangardowych specjalnie do ekspozycji ich sztuki. W momencie powstania Sala stanowiła część Galerii Sztuki Nowoczesnej, przygotowanej przez ówczesnego dyrektora Muzeum Mariana Minicha. Model wystawy prezentującej sztukę awangardową, jaki został wypracowany na potrzeby odsłony ekspozycji w 1948 roku, na wiele lat stał się swego rodzaju wzorem dla późniejszych wystaw zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi, wpływał również na pokolenia odbiorców i artystów.

W publikacji oprócz opisu pierwotnie zaprojektowanej przestrzeni, jej koncepcji, znaczenia i historii powstania znajdziemy starannie zilustrowany katalog dzieł wystawionych na współcześnie zaaranżowanej ekspozycji, będącej próbą odtworzenia pierwotnego układu Galerii Sztuki Nowoczesnej. Książka zawiera również fragmenty dwóch tekstów – artykuły konserwatorki muzealnej Wandy Rubczyńskiej oraz eseju autorstwa Janiny Ładnowskiej uważanego dziś za najważniejszy historyczny materiał o Sali.

Publikacja towarzyszy wystawie „Sala Neoplastyczna. Stan początkowy” czynnej od 31.05.2023 - do odwołania w Muzeum Sztuki w Łodzi ms1 przy ul. Gdańska 43.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Paulina Kurc-Maj
Autorzy tekstów: PaulinabKurc-Maj, Julianna Goździk, Maria Rubczyńska, Janina Ładnowska
Opracowanie graficzne: Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek

ISBN 978-83-66696-39-6
Rok wydania: 2023
Format: 19,5 x 25 x 2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 300
Ilość ilustracji: ok. 292 (246 barwnych i 46 czarno-białych)
Język: polski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 160 zł
Waga: 0.82 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE