Przejdź do sekcji:

Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku

Cena: 0.00 zł
Waga: 0.00 kg

Biografia pioniera polskiej muzyki elektronicznej uzupełniona rozmową przeprowadzoną z kompozytorem, a także esejami ujmującymi jego twórczość z perspektywy filmu i sztuk wizualnych oraz muzyki.

Prosimy o bezpośredni kontakt z księgarnią MS2 pod adresem mejlowym  ksiegarnia@msl.org.pl 

Zamówienia składane przez koszyk nie będą realizowane! 

Nie posiadamy w sprzedaży papierowej wersji książki. Istnieje wyłącznie możliwość otrzymania bezpłatnej wersji e-book publikacji w formatach: epub,  mobi lub pdf. Zainteresowane osoby prosimy o bezpośredni kontakt z księgarnią MS2.

W wiadomości prosimy o informację, którym z dostępnych rodzajów plików są Państwo zainteresowani. 



Książka jest trzecią z kolei pozycją z serii „Biblioteka SEPR” poświęconej Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, projekcie zainicjowanym przez Fundację Automatophone i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Ptacy i ludzie składają się z trzech części:
Pierwsza – zatytułowana Polak melduje z kosmosu – to szkic do biografii Eugeniusza Rudnika autorstwa jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka.
Kolejna sekcja – Peregrynacje Pana Podchorążego – zawiera rozmowę przeprowadzoną z kompozytorem przez Zuzannę Solakiewicz, a także esej Błaszczyka dotykający językowo-literackiej osobności wszechstronnego artysty.
Na ostatnią część – Szkice do portretu mistrza – składają się eseje problematyzujące twórczość Rudnika z perspektywy filmu, sztuk wizualnych oraz muzyki, autorstwa Michała Mendyka, Daniela Muzyczuka i Agnieszki Pindery oraz Jana Topolskiego.

Tytuł najnowszej publikacji, podobnie jak jej poszczególnych sekcji, został zaczerpnięty z bogatej listy utworów Rudnika. Ptacy i ludzie to na niej dzieło wyjątkowe, bo stanowiące rodzaj autobiograficznego wyznania, w którym wątki osobiste splatają się z politycznymi, a reportażowy konkret z ironiczną literacką metaforą i subtelnym dźwiękowym symbolizmem. Taka zresztą była – uwieczniona w prywatnych notatkach oraz prasowych i radiowych wywiadach – opowieść Eugeniusza Rudnika o nim samym. Rozpięta pomiędzy kronikarską precyzją a mitologiczną umownością. Po narracyjną strategię mistrza sięgnęliśmy w naszej „balladzie dokumentalnej” (kolejne zapożyczenie ze słownika bohatera publikacji), dbając o faktograficzną rzetelność, ale też o wielość i różnorodność perspektyw oraz poetyk.

„Gienek, przechadzając się po studiu podczas przerwy w pracy, ujrzał Stockhausena w momencie, gdy wraz z grupą swych asystentów w białych, wykrochmalonych kitlach próbował znaleźć sposób wyeliminowania dźwięku dobiegającego z głośnika odbiornika radiowego używanego podczas wykonania. […] Rudnik przyglądał się pracy artysty, który niespodziewanie zwrócił się do niego z prośbą o konsultację. Gość z Polski zadziałał błyskawicznie, wyjął z kieszeni kombinerki i odciął odpowiedni odcinek miedzianego kabelka, dzięki czemu w najprostszy sposób osiągnął pożądany efekt. [...] Ten „performans” Eugeniusza rozbawił Stockhausena […] Legendarny niemiecki twórca rzekł do śmiałego realizatora z Polski: „Panie Rudnik, niedługo wyjeżdżam do Hiszpanii, jeśli pan chce, proszę mi towarzyszyć. Ostrzegam, że w tamtejszej sieci jest sześćdziesiąt herców. Jeśli podejmie pan decyzję, proszę skontaktować się z doktorem Otto Tomkiem, który zapewni panu wszelką pomoc. Jak liczną ma pan rodzinę? Sprowadzi pan żonę i dzieci do Kolonii. Będzie pan ze mną pracował”.

Tę oraz inne historie z życia Eugeniusza Rudnika, spisane przez jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka, odnajdą Państwo w niniejszym tomie.

Bolesław Błaszczyk (1969) – wiolonczelista, muzykolog. Opracował archiwa Eugeniusza Rudnika, Bohdana Mazurka i Andrzeja Bieżana. Zajmuje się również twórczością Andrzeja Markowskiego, Bogusława Schaeffera i Tomasza Sikorskiego. Dla wydawnictwa Bółt opracował merytorycznie i wyprodukował kilkanaście albumów płytowych z muzyką polskich i europejskich twórców współpracujących ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Członek popularnej Grupy MoCarta.

Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacja Automatophone (Bôłt Publishing), Krytyka Polityczna
Autorzy tekstów: Bolesław Błaszczyk, Michał Mendyk, Agnieszka Pindera, Eugeniusz Rudnik, Zuzanna Solakiewicz, Daniel Muzyczuk, Jan Topolski
Publikacja należy do serii pt. „Biblioteka SEPR” pod redakcją: Michała Mendyka i Agnieszki Pindery
Projekt graficzny: Magda Burdzyńska

ISBN 978-83-66696-03-7
ISBN 978-83-66586-44-4
Rok wydania: 2020
Wersja e-book dostępna w formatach: epub,  mobi lub pdfebook
Ilość stron: 336
Ilość ilustracji: ok 61 (czarno-białe)
Język: polski


Regulamin księgarni              Kontakt


Cena: 0.00 zł
Waga: 0.00 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE