Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku
Biografia pioniera polskiej muzyki elektronicznej uzupełniona rozmową przeprowadzoną z kompozytorem, a także esejami ujmującymi jego twórczość z perspektywy filmu i sztuk wizualnych oraz muzyki.
Prosimy o bezpośredni kontakt z księgarnią MS2 pod adresem mejlowym ksiegarnia@msl.org.pl
Zamówienia składane przez koszyk nie będą realizowane!
Nie posiadamy w sprzedaży papierowej wersji książki. Istnieje wyłącznie możliwość otrzymania bezpłatnej wersji e-book publikacji w formatach: epub, mobi lub pdf. Zainteresowane osoby prosimy o bezpośredni kontakt z księgarnią MS2.
W wiadomości prosimy o informację, którym z dostępnych rodzajów plików są Państwo zainteresowani.
Książka jest trzecią z kolei pozycją z serii „Biblioteka SEPR” poświęconej Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, projekcie zainicjowanym przez Fundację Automatophone i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Ptacy i ludzie składają się z trzech części:
Pierwsza – zatytułowana Polak melduje z kosmosu – to szkic do biografii Eugeniusza Rudnika autorstwa jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka.
Kolejna sekcja – Peregrynacje Pana Podchorążego – zawiera rozmowę przeprowadzoną z kompozytorem przez Zuzannę Solakiewicz, a także esej Błaszczyka dotykający językowo-literackiej osobności wszechstronnego artysty.
Na ostatnią część – Szkice do portretu mistrza – składają się eseje problematyzujące twórczość Rudnika z perspektywy filmu, sztuk wizualnych oraz muzyki, autorstwa Michała Mendyka, Daniela Muzyczuka i Agnieszki Pindery oraz Jana Topolskiego.
Tytuł najnowszej publikacji, podobnie jak jej poszczególnych sekcji, został zaczerpnięty z bogatej listy utworów Rudnika. Ptacy i ludzie to na niej dzieło wyjątkowe, bo stanowiące rodzaj autobiograficznego wyznania, w którym wątki osobiste splatają się z politycznymi, a reportażowy konkret z ironiczną literacką metaforą i subtelnym dźwiękowym symbolizmem. Taka zresztą była – uwieczniona w prywatnych notatkach oraz prasowych i radiowych wywiadach – opowieść Eugeniusza Rudnika o nim samym. Rozpięta pomiędzy kronikarską precyzją a mitologiczną umownością. Po narracyjną strategię mistrza sięgnęliśmy w naszej „balladzie dokumentalnej” (kolejne zapożyczenie ze słownika bohatera publikacji), dbając o faktograficzną rzetelność, ale też o wielość i różnorodność perspektyw oraz poetyk.
„Gienek, przechadzając się po studiu podczas przerwy w pracy, ujrzał Stockhausena w momencie, gdy wraz z grupą swych asystentów w białych, wykrochmalonych kitlach próbował znaleźć sposób wyeliminowania dźwięku dobiegającego z głośnika odbiornika radiowego używanego podczas wykonania. […] Rudnik przyglądał się pracy artysty, który niespodziewanie zwrócił się do niego z prośbą o konsultację. Gość z Polski zadziałał błyskawicznie, wyjął z kieszeni kombinerki i odciął odpowiedni odcinek miedzianego kabelka, dzięki czemu w najprostszy sposób osiągnął pożądany efekt. [...] Ten „performans” Eugeniusza rozbawił Stockhausena […] Legendarny niemiecki twórca rzekł do śmiałego realizatora z Polski: „Panie Rudnik, niedługo wyjeżdżam do Hiszpanii, jeśli pan chce, proszę mi towarzyszyć. Ostrzegam, że w tamtejszej sieci jest sześćdziesiąt herców. Jeśli podejmie pan decyzję, proszę skontaktować się z doktorem Otto Tomkiem, który zapewni panu wszelką pomoc. Jak liczną ma pan rodzinę? Sprowadzi pan żonę i dzieci do Kolonii. Będzie pan ze mną pracował”.
Tę oraz inne historie z życia Eugeniusza Rudnika, spisane przez jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka, odnajdą Państwo w niniejszym tomie.
Bolesław Błaszczyk (1969) – wiolonczelista, muzykolog. Opracował archiwa Eugeniusza Rudnika, Bohdana Mazurka i Andrzeja Bieżana. Zajmuje się również twórczością Andrzeja Markowskiego, Bogusława Schaeffera i Tomasza Sikorskiego. Dla wydawnictwa Bółt opracował merytorycznie i wyprodukował kilkanaście albumów płytowych z muzyką polskich i europejskich twórców współpracujących ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Członek popularnej Grupy MoCarta.
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacja Automatophone (Bôłt Publishing), Krytyka Polityczna
Autorzy tekstów: Bolesław Błaszczyk, Michał Mendyk, Agnieszka Pindera, Eugeniusz Rudnik, Zuzanna Solakiewicz, Daniel Muzyczuk, Jan Topolski
Publikacja należy do serii pt. „Biblioteka SEPR” pod redakcją: Michała Mendyka i Agnieszki Pindery
Projekt graficzny: Magda Burdzyńska
ISBN 978-83-66696-03-7
ISBN 978-83-66586-44-4
Rok wydania: 2020
Wersja e-book dostępna w formatach: epub, mobi lub pdfebook
Ilość stron: 336
Ilość ilustracji: ok 61 (czarno-białe)
Język: polski