Ofelie. Ikonografia szaleństwa

 

Ofelie. Ikonografia szaleństwa to wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie publikacja poświęcona performansowi Zorki Wollny pod tym samym tytułem, zaprezentowanemu w Muzeum w 2012 roku.

Artystka i reżyserka do współpracy zaprosiła dwanaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego Hamleta: Annę Ilczuk, Martę Kalmus-Jankowską, Iwonę Bielską, Ewę Domańską, Małgorzatę Rudzką, Elżbietę Karkoszkę, Karolinę Porcari, Agnieszkę Radziszewską, Krystynę Łubieńską, Monikę Dąbrowską-Jarosz, Gabrielę Frycz i Bożenę Stryjkównę. W performansie odegrały pojedynczą scenę z Hamleta – moment, gdy Ofelia, po porzuceniu przez kochanka, zabójstwie ojca i wyjeździe brata zostaje sama i topi się z rozpaczy. Wollny przeniosła tę scenę z desek teatralnych w przestrzeń muzeum, oczyszczając ją z teatralnej scenografii, kostiumów i rekwizytów. Pozostawiając odtwórczynie sam na sam z widzami, artystka pozwoliła wybrzmieć naturalnej ekspresji i wyobrażeniu szaleństwa Ofelii każdej z nich. Dzięki tej zmianie rodzaju performatywnej obecności na pierwszy plan wysuwa się spotkanie aktorek z postacią i jej re-kreacja.

Publikacja to przewodnik po tropach, jakie Ofelie odsłoniły przed artystkami i badaczkami, ale też mapa relacji między postaciami a publicznością. Rozpoczynają ją rozmowy z aktorkami-performerkami, które Zorka Wollny przeprowadziła w 2017 roku. Punktem wyjścia dla każdej z nich jest współpraca przy Ofeliach, ale nierzadko stanowią też spojrzenie na teatr jako instytucję zanurzoną w kontekście społeczno-politycznym czy refleksję nad rolą kobiety w teatrze i społeczeństwie. Kolejne części książki stanowią: wybór zdjęć Adama T. Burtona będący zapisem tego performatywnego działania oraz eseje krytyczne Anki Herbut, Katarzyny Czeczot, Ewy Majewskiej i Iwony Kurz.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie
Autorki tekstów: Zorka Wolny, Anna Ilczuk, Marta Kalmus-Jankowska, Iwona Bielska, Ewa Domańska, Małgorzata Rudzka, Elżbieta Karkoszka, Karolina PorcariAgnieszka Radzikowska, Krystyna Łubieńska, Monika Dąbrowska-Jarosz, Gabriela Frycz, Bożena Stryjkówna, Anka Herbut, Katarzyna Czeczot, Ewa Majewska, Iwona Kurz,Sonia Nieśpiałowska-Owczarek
Tłumaczenie tekstów: Łukasz Mojsak
Koncepcja i redakcja naukowa: Zofia (Zorka) Wollny,Sonia Nieśpiałowska-OwczarekAnka Herbut
Korekta: Helena Czechowska
Projekt graficzny: Noviki

ISBN 978-83-63820-72-5
Rok wydania: 2018
Format: 17,3 x 24 x 2,2 cm
Oprawa: twarda, płócienna
Ilość stron: 228
Ilość ilustracji: ok 120 kolorowych 
Język: wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Cena: 35 zł
Publikacja dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.
 

      Księgarnia Pobierz fragment


 

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją