Przejdź do sekcji:

Ofelie. Ikonografia szaleństwa

Cena: 35 zł
Waga: 0.61 kg
Książka jest dokumentacją, analizą projektu stworzonego przez Zorkę Wollny, spektaklu w którym zaprezentowanych zostało kilkanaście aktorskich interpretacji finałowej sceny szaleństwa Ofelii z Szekspirowskiego „Hamleta”

Ofelie. Ikonografie szaleństwa to godzinny spektakl Zorki Wollny w przestrzeniach muzealnych. W jednym miejscu i czasie spotkało się kilkanaście Ofelii, kilkanaście aktorskich kreacji. W pustych przestrzeniach Muzeum Sztuki wybrane aktorki, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego Hamleta, odtwarzały finałową scenę szaleństwa. Powstał teatralny found footage. Dzieło sztuki, którego materiałem jest teatr i sztuka aktorska.
Książka odsyła do performensu, jego kolejnych odsłon, lecz także do zrealizowanego przez Małgorzatę Mazur w ms2 filmowego zapisu Ofelii. Otwierają ją rozmowy Zorki Wollny z aktorkami, kolejne częśi stanowią wybór zdjęć Adama T. Burtona i eseje krytyczne.  

Zorka Wollny tworzy kompozycje dźwiękowe realizowane w instytucjach, fabrykach i opustoszałych budynkach. Jej projekty sytuują się na pograniczu sztuki, teatru i muzyki współczesnej. Zawsze wiążą się ściśle z historycznym i funkcjonalnym kontekstem konkretnej przestrzeni architektonicznej. Strategie twórcze Wollny opierają się na współdziałaniu i często obejmują próby oraz warsztaty publiczne, w trakcie których artystka współpracuje z poszczególnymi uczestnikami, grupami (muzyków, aktorów lub aktywistów) lub lokalnymi społecznościami.  


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie
Autorki tekstów: Zorka Wolny, Anna Ilczuk, Marta Kalmus-Jankowska, Iwona Bielska, Ewa Domańska, Małgorzata Rudzka, Elżbieta Karkoszka, Karolina Porcari, Agnieszka Radzikowska, Krystyna Łubieńska, Monika Dąbrowska-Jarosz, Gabriela Frycz, Bożena Stryjkówna, Anka Herbut, Katarzyna Czeczot, Ewa Majewska, Iwona Kurz, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek
Tłumaczenie tekstów: Łukasz Mojsak
Koncepcja i redakcja naukowa: Zofia (Zorka) WollnySonia Nieśpiałowska-Owczarek, Anka Herbut
Projekt graficzny: Noviki

ISBN 978-83-63820-72-5
Rok wydania: 2018
Format: 17,3 x 24 x 2,2 cm
Oprawa: twarda, płócienna
Ilość stron: 228
Ilość ilustracji: ok 120 kolorowych 
Język: wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Publikacja wydana w związku z performansem: Ofelie. Ikonografia szaleństwa prezentowanym w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2012 r, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu w 2013 r oraz na międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2013 r. 


regulamin księgarni      kontakt 

Cena: 35 zł
Waga: 0.61 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE