O naukowości muzeów — tom pokonferencyjny
Książka obejmuje materiały z międzynarodowej konferencji „O naukowości muzeów”, organizowanej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Muzeum Sztuki w Łodzi w Muzeum Sztuki ms2 w terminie 3-4 grudnia 2021 r.
INFO
wydawca
autorki i autorzy tekstów
uczestniczki i uczestnicy dyskusji
redakcja naukowa tomu pokonferencyjnego
współpraca redakcyjna
tłumaczenie tekstów
redakcja stylistyczno-językowa
koordynacja wydawnicza
projekt graficzny okładki
skład ebooka
rok wydania
język
Zbiór tekstów oraz zapisów dyskusji, prowadzonych podczas konferencji, przybliża różnorodne sposoby uprawiania nauki w muzeach i związane z tym wyzwania. Struktura książki nie jest jednak wiernym odzwierciedleniem programu wydarzenia, gdyż nie wszystkie wystąpienia zostały włączone do spisu treści, inne znacznie skrócono. Dzięki temu niniejsza publikacja stanowi bardziej uniwersalny zbiór zagadnień, jaki dodatkowo dla przejrzystości podzielono na trzy części. Pierwsza z nich przybliża problematykę badań prowadzonych w muzeach europejskich, w tym w Van Abbemuseum w Eindhoven, M HKA w Antwerpii oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Dublinie. W kolejnej części szczegółowo omówiono relację między muzeami i uczelniami wyższymi, natomiast ostatni i najobszerniejszy zbiór stanowią teksty i dyskusje poświęcone różnym praktykom badawczym muzealników. W tej części książki znajdują się eseje Beatrice von Bismarck i Paula O’Neilla, które dopełnione o jedną z dyskusji traktują wystawę jako narzędzie uprawiania nauki. Omówieniu podlegają również badania konserwatorskie a także projekty z zakresu historii mówionych, coraz częściej prowadzone przez muzealników. Ostatnim z podejmowanych w tomie tematów jest społeczna misja muzeum, jako instytucji cieszących się zaufaniem społecznym.
Różnorodność podejmowanych problemów wiąże się nie tylko z różnymi perspektywami uczestników konferencji na kwestię naukowości muzeów, ale związana jest przede wszystkim z placówkami z jakimi są związani. Wydarzenie, a tym samym tom pokonferencyjny, stało się platformą spotkania pracowników takich jednostek jak, poza wymienionymi już muzeami europejskimi: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Politechniki Krakowskiej, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Kinematografii, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie oraz reprezentantów wyższych uczelni jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski.
Kup e-book na platformie Woblink
W ramach premiery tomu pokonferencyjnego, udostępniamy czasowo wybrane zapisy dyskusji, które odbyły się w ramach międzynarodowej konferencji “O naukowości muzeów” organizowanej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Muzeum Sztuki w Łodzi w terminie 3–4 grudnia 2021 r.