Przejdź do sekcji:

Koncert Zygmunta Krauzego w Wenecji

Trwającej w Wenecji wystawie "Ośrodek Kondensacji Formy - Stefan Krygier" zorganizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi towarzyszy program wydarzeń artystycznych, z których pierwszym będzie koncert wybitnego przedstawiciela awangardy w muzyce polskiej, twórcy muzyki unistycznej - kompozytora Zygmunta Krauzego. Koncert wybrzmi w przestrzeni galerii CREA Cantieri del Contemporaneo na weneckiej Giudecce już 12 lipca.

INFO

Miejsce

CREA Cantieri del Contemporaneo - Giudecca / Wenecja / Vaporetto Redentore

Czas

12 lipca (środa) 2023, godz. 20:00

W swojej twórczości muzycznej Zygmunt Krauze czerpał intensywnie z inspiracji sztukami wizualnymi. Kluczowe były tu utwory unistyczne, skomponowane w początkach lat 60. jako muzyczna odpowiedź na impuls płynący z awangardowego malarstwa Władysława Strzemińskiego. Krauze tworzył również dźwiękowe enviroment i instalacje, brał udział w happeningach współpracując z Galerią Foksal. Jest twórcą pierwszych w Polsce kompozycji przestrzenno-muzycznych, które powstawały we współpracy z architektami. Jednym z istotnych rozdziałów w twórczości kompozytora jest muzyka teatralna tworzona m.in. do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu. Muzeum Sztuki w Łodzi, kierując się szczególną predylekcją kompozytora do dzieła Władysława Strzemińskiego, do zbioru sztuk wizualnych zgromadzonych w kolekcji ms, i od dziesięcioleci szczególnie związanego z historią muzeum i jego aktywnością na globalnym rynku sztuki, dokonało bezprecedensowego zakupu wszystkich dzieł Zygmunta Krauzego (120 partytur z prawami do utworów unistycznych, oraz najwartościowszej części korespondencji kompozytora, czyli blisko 400 listów m.in. od Nadii Boulanger. Pierre Boulez’a, Johna Cage’a, Nymana, Andriesena, Xenakisa.

Kolejnym z wydarzeń towarzyszących ekspozycji będzie pokaz prac studentek łódzkiej ASP, nagrodzonych w konkursie im. Władysława Strzemińskiego. Laureatki konkursu o 40-letniej tradycji zaprezentują swoje twórcze realizacje w przestrzeniach centrum kultury CREA Cantieri del Contemporaneo na wyspie Giudecca w Wenecji. Warto przypomnieć, że wspomniane wyżej wydarzenia towarzyszą jubileuszowej, przypadającej w 100-lecie urodzin Stefana Krygiera ekspozycji, na którą składają się: „Ośrodek kondensacji formy" - monumentalna kompozycja sumująca dążenia artysty do syntezy form przestrzennych i malarstwa oraz projekty architektoniczne i makiety przestrzenne.


Jubileuszowa (100 - lecie urodzin) wystawa malarstwa, obiektów przestrzennych i projektów architektonicznych Stefana Krygiera (1923-1997), towarzysząca Biennale Architektury w Wenecji od 18 maja do 31 lipca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoPatronat Honorowy wydarzenia:WIĘCEJ INFO

wystąpi

Zygmunt Krauze

Kurator

Andrzej Biernacki

współpraca

Monika Krygier

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

CREA Cantieri del Contemporaneo - Giudecca / Wenecja / Vaporetto Redentore

Czas

12 lipca (środa) 2023, godz. 20:00

wystąpi

Zygmunt Krauze

Kurator

Andrzej Biernacki

współpraca

Monika Krygier

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE