Przejdź do sekcji:

DADA Impuls/e. Kolekcja Egidio Marzony

Cena: 71.20 zł
Waga: 0.99 kg

Zbiór esejów pozwalający bliżej przyjrzeć się spuściźnie dadaizmu i postawie twórczej dadaistów poprzez analizę wybranych prac jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej – zbiorów Egidio Marzony.

 To jedno z  najważniejszych i najbardziej wpływowych zjawisk w sztuce XX wieku ukazano tu nie tylko jako wyraz rewolucji w sztuce opartej o nowatorskie strategie artystyczne ale również jako wyraz manifestcji idei sztuki, która splatając pozornie przeciwne wątki tworzy bardzo spójną postawę twórczą. Przejawy tej postawy przybliża wybór prac z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej – zbiorów Egidio Marzony. Przekora, absurd, dystans do świata i do granic pomiędzy sztuką i niesztuką stały się dla dadaistów metodami artystycznego wyrazu. Publikacja ukazuje dadaizm jako nieokiełznaną i nieprzewidywalną stronę awangardy, która manifestowała się w sztukach plastycznych ale też wykraczała daleko poza nie.

W polsko-angielskiej publikacji znajdziemy: eseje na temat dadaizmu i jego wpływu na sztukę autorstwa Huberta van den Berga, Matthew Biro i Hala Fostera, przedruki oryginalnych tekstów artystów Theo van Deosburga i Claesa Olenburga oraz wywiad z kolekcjonerem Egidio Marzoną. Całość uzupełnia ponad 40 ilustrowanych not autorstwa Julii Connert, Pauliny Kurc-Maj, Pawła Polita i Anny Szyjkowskiej, omawiających najważniejsze znajdujące się na wystawie prace.

„Dada, według Shwittersa, jest „boską zabawą”, która nie tyle sama jest szaleństwem, ile ukazuje wszystko to, co faktycznie nim pozostaje...”


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Paulina Kurc-Maj, Paweł Polit
Projekt graficzny i skład: Krzysztof Bielecki
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak


ISBN 978-83-63820-31-2
Rok wydania: 2015
Format: 20,5 x 29,5 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 241
Ilość ilustracji: 130 (kolorowe)
Język: wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie
Publikacja towarzyszyła wystawie: „DADA Impuls/e” w ms1, ul. Więckowskiego 36  (12 czerwca - 23 sierpnia 2015)


Regulamin księgarni        Kontakt


 

Cena: 71.20 zł
Waga: 0.99 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE