Artur Nacht-Samborski. Z archiwum artysty. Fotografie i dokumenty

Archiwum artysty zostało podarowane na rzecz Muzeum Sztuki w Łodzi w 1988 roku przez p. Leonię Janecką, artystkę znaną m.in. z ilustracji do książki „Chłopcy z Placu Broni”, a prywatnie przyjaciółkę artysty. Wśród przedmiotów przekazanych w darze z jego pracowni znalazły się obrazy, rysunki, szkicowniki, pamiątki i fotografie. Protokół zdawczo-odbiorczy zawierał 41 pozycji, z czego list przyjaciół, legitymacje związku Polskich Artystów Plastyków i 291 fotografii osobistych z lat ok. 1949-1974 trafiły do Działu Dokumentacji Naukowej.

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43

Czas

10.07.2023-20.10.2023

Wernisaż

-

Opracowanie

Maciej Cholewiński,Marta Pierzchała

Koordynacja

Marta Pierchała

Komunikacja

Adrianna Ziółek

Przyjęcie tego daru stało się pretekstem do zorganizowania w Muzeum Sztuki monograficznej wystawy artysty, czego dopilnował osobiście ówczesny dyrektor placówki Ryszard Stanisławki. Kuratorką wystawy „Artur Nacht-Samborski. Z pracowni artysty. Obrazy, szkice, rysunki, fotografie, dokumenty” była kustosz Janina Ładnowska.

W gablocie na antresoli prezentowane są wybrane dokumenty ze wspomnianego zbioru: listy zaprzyjaźnionych artystów i artystek: Tadeusza Piotra Potworowskiego, Józefy Wnukowej, Janusza Strzałeckiego, Stanisława Teisseyre’a, rękopis życiorysu, szkicownik, kościelna metryka urodzenia wystawiona artyście podczas wojny, która ratowała mu życie.

Istotną częścią ekspozycji stanowią serie zdjęć, na których widnieje artysta z obrazem Teisseyre’a, z przyjaciółmi na dworze w Sopocie, w mieszkaniu z kilimami, w obiektywie Benedykta Jerzego Dorysa, w podróży do Chin, w pracowni warszawskiej i podwarszawskiej. Fotografie portretowe zestawione są ze „zdjęciami z natury” w większości wykonanymi przez artystę. W kadrze pojawiają się anonimowe przestrzenie miejskie, drzewa i puste drogi. Pejzaże artysta fotografował podczas spacerów po parku, zwiedzając miasta lub siedząc w mieszkaniu. Seria zdjęć z okna przedstawia ten sam kadr w rożnym oświetleniu i czasie oraz zmieniający się widok ulicy. Z tym samym zainteresowaniem artysta dokumentował życie codzienne wokoło, co wizyty swoich gości w mieszkaniu, rośliny doniczkowe, sztalugę i zaschnięta paletę farb. Czasem dosiadał się do stolika ustawionego w kadrze „umówionym” wcześniej z aparatem fotograficznym.

Opracowanie: Maciej Cholewiński i Marta Pierzchała

Czas trwania: od 11.07-20.10.2023

Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43

Czas

10.07.2023-20.10.2023

Wernisaż

-

Opracowanie

Maciej Cholewiński,Marta Pierzchała

Koordynacja

Marta Pierchała

Komunikacja

Adrianna Ziółek

Podziel się informacją