Przejdź do sekcji:

Abdelkader Lagtaâ. Nieustająca podróż

Cena: 80 zł
Waga: 0.46 kg

Książka poświęcona twórczości marokańskiego reżysera filmowego, poety, pisarza - Abdelkadera Lagty. Zbiór jego wierszy, wspomnień oraz innych tekstów a także fotografii dokumentujących jego twórcze działania.

Utwory te napisane po arabsku, francusku i polsku obejmują dwie dekady, od lat 60. do początku lat 80. Książka prezentuje i zarysowuje kontekst dla jego niepublikowanych prac w charakterze nieustającej podróży. Odbywała się ona na wielu poziomach: między Marokiem a Polską; między guerillą językową, praktykami konceptualnymi i poezją konkretną. Rozpościerała się między działaniami aktywistycznymi a nauką w łódzkiej szkole filmowej; między językiem polskim, francuskim i arabskim; wreszcie pomiędzy marokańskim światem lewicy literackiej a kręgami polskiej awangardy artystycznej. Utwory i teksty Lagty to dzieło zakorzenione w walkach trójkontynentalnych i ruchach opozycyjnych w Maroku, kiedy wymyślanie języka na nowo okazywało się zarówno poetycką, jak i polityczną koniecznością, a wiersz stawał się bronią. Z wprowadzeniem Abdelkadera Lagty oraz tekstami krytyka literackiego Khalida Lyamlahy’ego, filmoznawczyni Léi Morin i historyka sztuki Przemysława Strożka.


Wydawcy: Muzeum Sztuki w Łodzi i Talitha C3
Redakcja: Léa Morin, Przemysław Strożek, Sara Lagnaoui
Autorzy tekstów: Abdelkader Lagtaâ, Léa Morin, Khalid Lyamlahy, Przemysław Strożek
Tłumaczenie tekstów: Olga Byrska, Sara Lagnaoui, Abdelkader Lagtaâ, Bożena Lagtaâ
Projekt graficzny: Kama Sokolnicka

ISBN 978-83-66696-35-8 Muzeum Sztuki w Łodzi
ISBN 978-2-9587314-1-0 Talitha
Rok wydania: 2023
Format: 17,2 x 24,2 x 1,5 cm
Oprawa: twarda w płótnie
Ilość stron: 174
Ilość ilustracji: ok. 129 (czarno-białe)
Język: polski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 80 zł
Waga: 0.46 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE