Przejdź do sekcji:

Zygmunt Krauze - Spatial Music

Cena: 25 zł
Waga: 0.05 kg

Płyta CD zawierająca kompozycje Zygmunta Krauze do pierwszej w Polsce instalacji dźwiękowej stworzonej wspólnie z Teresą Kelm - architektem i Henrykiem Morelem - rzeźbiarzem w 1968 r.


Płyta CD zawierająca kompozycje Zygmunta Krauze do pierwszej w Polsce instalacji dźwiękowej stworzonej wspólnie z Teresą Kelm - architektem i Henrykiem Morelem - rzeźbiarzem

Nagranie i mix: Arszyn podczas wystawy „Dźwięki elektrycznego ciała”
Muzeum Sztuki - Łódź, 2012 r.

płyta CD + harmonijkowa wkładka z opisem 10 str.


Utwory:
1. Spatial-Musical Composition  (1968 r.)   17:55
Wersja studyjna zmiksowana przez Krzysztofa Sztekmillera w 2012 r.
2. Fête galante et pastorale        (1974 r.)   19:47
Pro Arte Ensemble Graz
3. Spatial-Musical Composition  (1968 r.)   31:57


Inspiracje unizmem Władysława Strzemińskiego i funkcjonalizmem stoją u źródeł pierwszej w Polsce instalacji dźwiękowej zrealizowanej w Galerii Współczesnej w Warszawie, pod którą podpisani są: architektka Teresa Kelm, kompozytor Zygmunt Krauze i rzeźbiarz Henryk Morel. Praca była kontynuacją poszukiwań zainicjowanych przez Morela i Krauzego w 1966 roku w ramach zrealizowanego wspólnie z Cezarym Szubartowskim i Grzegorzem Kowalskim działania zatytułowanego 5x.Odbiorca otrzymywał możliwość kontrolowania docierających do niego dźwięków i kolorów. Swobodnie poruszając się pomiędzy przestrzeniami budował swoją wersję kompozycji używając zaoferowanych przez artystów narzędzi. Dla twórców był to sposób walki z kanoniczną, bierną formą odbioru w sali koncertowej. Nie możemy jednak ograniczać inspiracji dla tej realizacji tylko do polskiej awangardy międzywojennej. Artyści oddali słuchaczowi władzę nad jego audiosferą, a źródeł takiego podejścia można szukać w doświadczeniu obróbki taśmy magnetofonowej. Modularność kompozycji powoduje, że poszczególne ścieżki można z łatwością łączyć i separować. Wyzwolenie słuchacza od biernej pozycji łączy się więc tutaj z przemyśleniem zasad rządzących narzędziami do nagrywania i miksowania.

Zestaw oferuje podróż dość paradoksalną i absolutnie achroniczną. Dwie wersje Kompozycji przestrzenno-muzycznej różnią się znacznie. Obie powstały w 2012 roku z wykorzystaniem oryginalnych taśm. Stanowią więc ponowne podejście do kompozycji po 44 latach. Pierwsza z nich została nagrana w Muzeum Sztuki w Łodzi w architekturze zbudowanej do wystawy Dźwięki elektrycznego ciała (kuratorzy: David Crowley i Daniel Muzyczuk). Arszyn skwapliwie podporządkował się instrukcjom twórców i nagrał własny miks instalacji, który uderza ekspresją usłyszaną w tym z założenia medytacyjnym utworze. Ten sam materiał źródłowy stoi również za studyjnym miksem wykonanym przez kompozytora. Fête galante et pastorale prezentujemy tutaj w nagraniu oryginalnym z 1974 roku, które jednak ze względu na stylistykę składających się na tą kompozycję segmentów ciężko osadzić w konkretnym czasie. Jest ona zarazem źródłem i konsekwencją utworu z 1968 roku. Jest konsekwencją ponieważ praca z architekturą zaczęła się dla Krauzego dużo wcześniej. Pozostaje natomiast źródłem swej poprzedniczki gdyż odsłania barokowe inspiracje instalacji dźwiękowych kompozytora.
Daniel Muzyczuk


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi, Bołt Records
Czas trwania: 69:39
Rok wydania: styczeń 2013


regulamin księgarni          kontakt


 

Cena: 25 zł
Waga: 0.05 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE