Ziemia znów jest płaska

Płaska ziemia – traktowana jako metafora, eksperyment myślowy i historyczny mit – staje się punktem wyjścia do refleksji na temat zmieniającej się roli nauki i komunikacji we współczesnym świecie. Wystawa oddaje głos artystkom i artystom, którzy w swojej praktyce analizują pozornie wykluczające się światopoglądy oraz ujawniają infrastruktury technologiczne, systemy polityczne i relacje społeczne wpływające na naszą wiedzę i interpretację rzeczywistości.

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, 1. piętro

Czas

24 września 2021 – 27 lutego 2022

Wernisaż

24 września 2021, godz. 18:00

kurator

Jakub Gawkowski

koordynacja wystawy

Monika Wesołowska

współpraca

Łukasz Broda, Martyna Dec, Agata Szynkielewska

koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

identyfikacja wizualna

Kaja Gliwa

Tytuł wystawy niesie za sobą co najmniej dwa znaczenia. Po pierwsze, nawiązuje do historycznie utrwalonego przekonania o tym, że mieszkańcy Europy aż do wypraw Krzysztofa Kolumba mieli wierzyć, że Ziemia jest dyskiem. Chociaż w rzeczywistości sferyczność Ziemi znana była średniowiecznym uczonym, ten mit zawładnął zbiorową wyobraźnią, tworząc fałszywą wizję pogrążonej w niewiedzy przeszłości. Po drugie, w XXI wieku hasło „świat jest płaski” nabrało kolejnego znaczenia. To określenie globu spłaszczonego przez dominację neoliberalizmu, mobilność kapitału oraz sieć umożliwiającą dystrybucję informacji, która niosła obietnicę powszechnego dostępu do wiedzy i równych szans na poprawę własnego losu dla wszystkich. Pozostała ona jednak niespełniona, a technologie informacyjne stały się narzędziem o bezprecedensowej sile oddziaływania w rękach kapitału i władzy.

Natłok otaczających nas komunikatów, danych i sygnałów sprawia, że chociaż wiemy coraz więcej o świecie, to jest nam go coraz trudniej zrozumieć. Epoka informacji zmieniła się w epokę zakłóceń. Uczucie zagubienia jest paliwem dla myślenia spiskowego i magicznego: szukania prostych analogii, połączeń oraz rozwiązań dla zbyt skomplikowanych problemów. W „płaskim” świecie, którego fundament stanowi wiara w ciągły postęp naukowo-technologiczny, jednocześnie rozwijają się poszukiwania wiedzy tajemnej, mistycznej oraz alternatywnych sposobów odnajdywania sensu.

Wszystkie te wątki łączą się w wystawie, która ukazuje splątane zagadnienia komunikacji, kartografii i historii nauki. Ziemia znów jest płaska konfrontuje sprzeczne metody poznania rzeczywistości, analizując, w jaki sposób nie tylko się one zderzają, ale również splatają i dopełniają. Artyści i artystki przyglądają się także mapom, modelom i teoriom, które roszczą sobie prawo do naukowej obiektywności, a które kształtowane są przez systemy władzy. Przedstawione na wystawie dzieła, choć nie przypominają eksponatów dydaktycznych, służą nawigacji wśród przeciwieństw, pytań i wątpliwości.

Uwaga!

Wystawa generuje wiele bodźców dźwiękowych i świetlnych, co może być uciążliwe dla osób wrażliwych sensorycznie.

Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Micol Assaël, András Cséfalvay, Cian Dayrit, João Maria Gusmão & Pedro Paiva, Jessika Khazrik, Anne-Mie van Kerckhoven, Szymon Kobylarz, Carolyn Lazard, Diana Lelonek, Mark Lombardi, Katja Novitskova, Zuza Piekoszewska, Luiza Prado de O. Martins, Tabita Rezaire, Kameelah Janan Rasheed, Michael Stevenson, Superstudio, Thomas Thwaites, Suzanne Treister, Jakub Woynarowski, Lu Yang.

Sprawdź recenzję nowego kasyna online w Polsce - Playbison. Świetne bonusy, szeroki wybór gier i szybkie płatności.

Dostępność na wystawie "Ziemia znów jest płaska"

Przed wejściem na wystawę znajduje się tyflomapa oraz tabliczka z brajlem i kodami QR odsyłającymi do audioeskrypcji ogólnej wystawy i trzech dzieł prezentowanych na wystawie. Opis dzieł dostępny jest poniżej, pod linkami.


O wystawie posłuchacie w naszym podcaście


Chętnie dowiemy się, co myślisz o wystawie! Wypełnij ankietę

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

logo fundacji Staraków
Fundacja Staraków

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Załączniki

Galeria

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, 1. piętro

Czas

24 września 2021 – 27 lutego 2022

Wernisaż

24 września 2021, godz. 18:00

kurator

Jakub Gawkowski

koordynacja wystawy

Monika Wesołowska

współpraca

Łukasz Broda, Martyna Dec, Agata Szynkielewska

koordynacja wydawnicza

Andżelika Bauer

identyfikacja wizualna

Kaja Gliwa

Podziel się informacją