Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej - Otwarcie 06.06 (wtorek) w Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
Przejdź do sekcji:

Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta

Cena: 80 zł
Waga: 0.6 kg

Publikacja towarzysząca wystawie mającej na celu odnalezienie powiązań i analogii oraz zagłębienie się w dialog zaistniały między wyrażoną w abstrakcyjnych i surrealistycznych formach twórczością dwojga artystów Erny Rosenstein i Aubrey'ego Williamsa.

Niniejsza publikacja oraz wystawa, której towarzyszy, to efekty zainicjowanego w Muzeum Sztuki dialogu pomiędzy twórczościami Aubrey’ego Williamsa, malarza z Gujany związanego z Wielką Brytanią, oraz Erny Rosenstein, urodzonej we Lwowie polskiej artystki żydowskiego pochodzenia. Współobecność ich prac w kolekcji Muzeum Sztuki oraz powinowactwa odnajdywane w twórczości obojga stanowią punkt wyjścia do refleksji o sztuce, w której praca z trudną historią i diasporyczną tożsamością znajduje wyraz w abstrakcyjnych i surrealistycznych formach. Dialog ten inicjuje dyskusję na temat powidoków Holokaustu i kolonializmu w latach 50. i 60. xx wieku oraz dziś, a także nad tym, jak nawiedzają one naszą teraźniejszość i na nią wpływają.

Konfrontacja dwóch wyjątkowych ścieżek artystycznych nie tylko daje okazję, by przyjrzeć się ich specyfice w nowym świetle, ale także, by przemyśleć kategorie z historii powojennego malarstwa i studiów nad pamięcią społeczną. Spotkanie to pozwala ukazać sposoby, w jakie niegeometryczna abstrakcja przenosiła traumę przemocy dwóch historycznych tragedii, sposoby tworzenia się pamięci o nich oraz sposoby ich reprezentacji, zadając pytania o relacje i możliwości porównań pomiędzy nimi.

Publikacja zarysowuje wątki i konteksty wynikające z tego niezwykłego spotkania. Esej kuratorski wprowadza najważniejsze tematy dialogu pomiędzy Erną Rosenstein i Aubreym Williamsem: prowadzi czytelników i czytelniczki przez biografie twórców oraz ich zainteresowanie tym, co ukryte w głębi ziemi, ale wymagające ujawnienia. Kobena Mercer analizuje sposoby komunikowania traumatycznych wspomnień i diasporycznych tożsamości poprzez stosowanie biomorficznych kształtów w malarstwie obojga artystów.

Autor czyni rozróżnienie pomiędzy tragicznymi przeżyciami Rosenstein – naocznej świadkini Holokaustu – a biografią Williamsa jako potomka afrokaraibskich przodków. Jednocześnie zwraca uwagę na „życie po życiu” przemocy. Teksty Barbary Piwowarskiej i Hope Strickland przybliżają wybrane wątki z twórczości Rosenstein i Williamsa. Piwowarska przygląda się recepcji twórczości Rosenstein i relacji artystki z Muzeum Sztuki, Strickland natomiast zwraca się ku archiwum pozostawionym przez Williamsa. W ostatnim eseju Katarzyna Bojarska osadza dzieła Rosenstein i Williamsa w perspektywie nakładających się na siebie chronologii, wspomnień i przestrzeni związanych z pamięcią kolonializmu i Zagłady. Takie ujęcie pozwala tworzyć sytuację relacyjności i rozmowy, stając się jednocześnie wezwaniem do troski o wspólną przeszłość i teraźniejszość.

Tekstom esejów towarzyszą reprodukcje wybranych obrazów i rysunków prezentowanych na wystawie, a także innych omawianych w nich prac.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Jakub Gawkowski, Kobena Mercer, Hope Strickland, Barbara Piwowarska, Katarzyna Bojarska
Tłumaczenie tekstów: Aleksandra Paszkowska
Redakcja: Jakub Gawkowski
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek, Andżelika Bauer
Projekt graficzny: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-66696-30-3
Rok wydania: 2022
Format: 21,8 x 26,1 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216
Ilość ilustracji: ok 41  (barwne)
Język: wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie


Publikacja towarzysząca wystawie „Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta” 28.10.2022 – 12.02.2023 Muzeum Sztuki | ms2 Ogrodowa 19, Łódź


Regulamin księgarni                   Kontakt

Cena: 80 zł
Waga: 0.6 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE