Wystawa na antresoli: Z inwentarza nieodnalezionych

Zniszczenia wojenne nie ominęły Muzeum Sztuki w Łodzi, które wówczas nazywało się Muzeum Miejskie Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów. W jego zbiorach znajdowało się wiele wartościowych dzieł i eksponatów z Międzynarodową Kolekcją Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” na czele.  

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43, antresola

Czas

15.11.2023-05.01.2024

Opracowanie

Marcin Stasiewicz i Maciej Cholewiński

wstęp

bilet sponsorowany

Cenne prace były zagrożone dwojako: raz, że przedstawiały wymierną wartość materialną i mogły zostać rozkradzione, dwa – określone zostały przez okupantów jako „zdegenerowane”, niesłuszne ideologiczne i w związku z tym przeznaczone do zniszczenia.
Niebezpieczeństwem było też przejście przez miasto wojennego frontu w 1945 roku, nastanie nowej władzy, okres zamętu i chaosu.
Część dzieł i eksponatów wywieziono, część znalazła się u różnych osób, inne zalegały w magazynach zdane na łaskę i niełaskę zarządzających nimi ludzi i instytucji.

Dyrektor Minich zastał w 1945 roku siedzibę Muzeum pustą i zniszczoną, ale już niespełna po trzech latach udało mu się różnymi sposobami kolekcję odtworzyć, prace odnaleźć, odrestaurować i w 1948 roku pokazać w nowym gmachu położonym przy ul. Więckowskiego 36, w której znajdują się do dziś.

Wystawa na antresoli pokazuje dokumenty i fotografie – ślady obecności i znikania dzieł z kolekcji.  Zaprezentowane są zdjęcia eksponatów, odbitki i kilka zachowanych zdjęć przedwojennych, negatywy szklane z wizerunkami dzieł utraconych, pochodzące z okresu międzywojennego. Są również skany z przedwojennych inwentarzy z zapisami dotyczącymi prac zaginionych oraz dokumenty związane z ich powojennymi losami (wykazy dzieł utraconych, skany dokumentów i wycinki prasowe dotyczące starań o odzyskanie dzieł).

Pokazany jest również inwentarz obiektów „małowartościowych”, jako nawiązanie do wojennych losów Muzeum Sztuki jako magazynu dla zrabowanych obiektów sztuki.

Maciej Cholewiński


Prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków i weekendów, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00.

Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.Wydarzenia towarzyszące:

  • 23.11.2023, godz. 18:00, antresola

Picasso i Mistrz z papugą. Kolekcja i straty wojenne Muzeum Sztuki w Łodzi
Wykład Pauliny Kurc-Maj i Marii Milanowskiej

  • 30.11.2023, godz. 18:00, antresola

 W czasie wojny znikają muzy

Wykład Macieja Cholewińskiego i Marcina StasiewiczaZapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową  Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi


Zadanie: Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych
Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43, antresola

Czas

15.11.2023-05.01.2024

Opracowanie

Marcin Stasiewicz i Maciej Cholewiński

wstęp

bilet sponsorowany

Podziel się informacją