Wszyscy ludzie będą siostrami

Cena: 75,00 zł
Waga: 0,67 kg
Publikacja jest teoretycznym rozwinięciem wystawy, będącej manifestacją siostrzeństwa w sztuce powstającej w okresie od końca lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku do dziś.

Publikacja jest śladem i teoretycznym rozwinięciem wystawy Wszyscy ludzie będą siostrami, będącej propozycją genealogii oraz manifestacją siostrzeństwa w sztuce powstającej w okresie od końca lat 70. XX wieku do dziś. Przewodniczką w tworzeniu ekspozycji była sztuka rezonująca z feministycznymi ujęciami pracy, produkcji i reprodukcji. „Siostrzeństwo” – kluczowe pojęcie oraz impuls do pracy z wyobraźnią – wychodzi od drugofalowej krytyki wyzysku kobiet w patriarchacie, ale stawia też pytania o przyszłość z perspektywy feministycznej ekonomii i etyki troski.

Książka zawiera katalog prac, manifesty, fragmenty scenariuszy filmowych i eseje autorstwa Joanny Bednarek, Berwick Street Film Collective, Pauline Boudry/Renate Lorenz, Sarah Browne, Agnieszki Brzeżańskiej, Jana Czaplińskiego, Ines Doujak/Johna Barkera, Kökena Erguna, Krystyny Gryczełowskiej, Hackney Flashers, Margaret Harrison, Elżbiety Jabłońskiej, Birgit Jürgenssen, Ireny Kamieńskiej, Zofii Łapniewskiej, Nalini Malani, Marge Monko, Şükran Moral, Teresy Murak, Letícii Parente, Agnieszki Piksy, Marcina Polaka, Aleksandry Polisiewicz, Przepraszam (Ola Kozioł/Suavas Levy), Raqs Media Collective, R.E.P., Alicji Rogalskiej, Daniela Rumiancewa, Jadwigi Sawickiej, Allana Sekuli, Joanny Sokołowskiej, Jo Spence, Rosemarie Trockel, Agnès Vardy, Mony Vǎtǎmanu/Florina Tudora, Mariny Vishmidt, Siony Wilson i Zorki Wollny.

„Jaki wpływ na sztukę wywarła krytyka upłciowionej produkcji i reprodukcji? Co wiemy o źródłach podziału pracy ze względu na płeć? Jak wygląda przyszłość z perspektywy ekonomii feministycznej? W zebranych w niniejszym tomie esejach autorstwa czołowych współczesnych teoretyczek splatają się ze sobą różnorodne perspektywy dotyczące trajektorii krytycznej myśli feministycznej i praktyki artystycznej począwszy od lat 70. W wielogłosie tym szczególne miejsce zajmuje problem reprodukcji społecznej. Opierając się na „siostrzeństwie” jako prefiguratywnej polityce, jak i koncepcji, która od pół wieku odgrywa kluczową rolę w przemianach sztuki, publikacja Wszyscy ludzie będą siostrami zajmuje wyjątkową pozycję w polu współczesnego, feministycznej literatury o sztuce”.
                                                                                                         Angela Dimitrakaki, University of Edinburgh


KSIĄŻKA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ 

w księgarni internetowej Woblink:

Cena: 23 zł

      E-BOOK "WSZYSCY LUDZIE BĘDĄ SIOSTRAMI"


Autorki tekstów: Joanna Sokołowska, Joanna Bednarek, Siona Wilson, Marina Vishmidt,
Zofia Łapniewska
Tłumaczenie tekstów: Łukasz Mojsak
Koncepcja i redakcja naukowa: Joanna Sokołowska
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek
Projekt graficzny i skład: Monika Zawadzki, Olo Jean-Claude Zawadzki

ISBN 978-83-63820-73-2
Rok wydania: 2018
Format: 20 x 25 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 212
Ilość ilustracji: ok 156  (109 kolorowych i 47 czarno-białych)
Język: polski

Publikacja towarzysząca wystawie „Wszyscy ludzie będą siostrami” 22.10.2015–17.01.2016 Muzeum Sztuki | ms2 Ogrodowa 19, Łódź


regulamin księgarni      kontakt


 

Cena: 75,00 zł
Waga: 0,67 kg

Podziel się informacją