Przejdź do sekcji:
Logo Logo

Wokół nowych „Powidoków” – Re-konstruktywizm. Spotkanie

INFO

Miejsce

ms2, ul.Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

15 stycznia 2020, g. 18:00

Najnowszy numer, wydawanego przez łódzką ASP, magazynu "Powidoki" p.t. "Re-Kontruktywizm” przygląda się konstruktywizmowi oraz jego współczesnym reinterpretacjom. Prezentuje różne aspekty sztuki geometrycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Główną postacią nowych "Powidoków" jest Katarzyna Kobro, a dodatkowym pretekstem do podjęcia tego tematu, setna rocznica powstania niemieckiej uczelni artystycznej Bauhaus, w której programie nauczania, istotną rolę odegrał konstruktywizm i związane z nim założenia teoretyczno-formalne.

W rozmowie wzięli udział:

Jarosław Suchan - dyrektor Muzem Sztuki w Łodzi
prof. Jolanta Rudzka-Habisiak - rektor ASP Łódź
prof. Grzegorz Sztabiński - ASP Łódź
dr Aleksandrę Sumorok - historyczka sztuki, absolwentka UŁ
dr Marta Ostajewska - redaktor naczelna magazynu "Powidoki", performerka
dr Przemysław Hajek - grafik, ASP Łódź
prof. Wiesław Łuczaj - artysta intermedialny, profesor sztuk plastycznych
prof. Mariusz Łukawski - grafik, artysta wizualny prowadzi Pracownię Projektowania Plakatu w ASP w Łodzi
Paulina Kurc-Maj - historyczka sztuki, kierowniczka Działu Zbiorów Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki.

Rozmowę moderowała dr Dominika Łarionow

W numerze znalazły się również takie zagadnienia jak: konstruktywizm organiczny Tadeusza Mysłowskiego, abstrakcje geometryczne Jerzego Grabowskiego, prace Josefa Linschingera i Juliana Gila, fotografia konkretna Gottfrieda Jägera oraz przegląd meksykańskiej sztuki geometrycznej. Autorzy i autorki analizują także teatr w Bauhausie jako dzieło totalne, modernizm w architekturze, współczesny balet koparyczny czy nawiązania do konstruktywizmu w performerskiej praktyce artystycznej. W magazynie znalazły się też migawki z międzynarodowej wystawy kolażu w Galerii Retroavangarda, fotosy rekonstrukcji Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera oraz dokumentacja wystawy Sophie Taeuber-Arp w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z Uniwersytetu Sztuki i Designu im. Moholy-Nagya w Budapeszcie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zaproponowany dwugłos, pozwala przyjrzeć się tradycji Bauhausu wykorzystywanej współcześnie na europejskich artystycznych uczelniach wyższych.

Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy "Powidoki" wydawany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi.
Kontakt / powidoki@asp.lodz.pl / www.powidoki.asp.lodz.pl

Wstęp: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, ul.Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

15 stycznia 2020, g. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.