Wokół nowych „Powidoków” – Re-konstruktywizm. Spotkanie

INFO

Miejsce

ms2, ul.Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

15 stycznia 2020, g. 18:00

Najnowszy numer, wydawanego przez łódzką ASP, magazynu "Powidoki" p.t. "Re-Kontruktywizm” przygląda się konstruktywizmowi oraz jego współczesnym reinterpretacjom. Prezentuje różne aspekty sztuki geometrycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Główną postacią nowych "Powidoków" jest Katarzyna Kobro, a dodatkowym pretekstem do podjęcia tego tematu, setna rocznica powstania niemieckiej uczelni artystycznej Bauhaus, w której programie nauczania, istotną rolę odegrał konstruktywizm i związane z nim założenia teoretyczno-formalne.

W rozmowie wzięli udział:

Jarosław Suchan - dyrektor Muzem Sztuki w Łodzi
prof. Jolanta Rudzka-Habisiak - rektor ASP Łódź
prof. Grzegorz Sztabiński - ASP Łódź
dr Aleksandrę Sumorok - historyczka sztuki, absolwentka UŁ
dr Marta Ostajewska - redaktor naczelna magazynu "Powidoki", performerka
dr Przemysław Hajek - grafik, ASP Łódź
prof. Wiesław Łuczaj - artysta intermedialny, profesor sztuk plastycznych
prof. Mariusz Łukawski - grafik, artysta wizualny prowadzi Pracownię Projektowania Plakatu w ASP w Łodzi
Paulina Kurc-Maj - historyczka sztuki, kierowniczka Działu Zbiorów Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki.

Rozmowę moderowała dr Dominika Łarionow

W numerze znalazły się również takie zagadnienia jak: konstruktywizm organiczny Tadeusza Mysłowskiego, abstrakcje geometryczne Jerzego Grabowskiego, prace Josefa Linschingera i Juliana Gila, fotografia konkretna Gottfrieda Jägera oraz przegląd meksykańskiej sztuki geometrycznej. Autorzy i autorki analizują także teatr w Bauhausie jako dzieło totalne, modernizm w architekturze, współczesny balet koparyczny czy nawiązania do konstruktywizmu w performerskiej praktyce artystycznej. W magazynie znalazły się też migawki z międzynarodowej wystawy kolażu w Galerii Retroavangarda, fotosy rekonstrukcji Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera oraz dokumentacja wystawy Sophie Taeuber-Arp w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z Uniwersytetu Sztuki i Designu im. Moholy-Nagya w Budapeszcie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zaproponowany dwugłos, pozwala przyjrzeć się tradycji Bauhausu wykorzystywanej współcześnie na europejskich artystycznych uczelniach wyższych.

Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy "Powidoki" wydawany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi.
Kontakt / powidoki@asp.lodz.pl / www.powidoki.asp.lodz.pl

Wstęp: 1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, ul.Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

15 stycznia 2020, g. 18:00

Podziel się informacją