Ultra Sounds. The Sonic Art of Polish Radio Experimental Studio

Ultra Sounds to pierwsza anglojęzyczna publikacja poświęcona Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, czyli "poligonowi doświadczalnemu" dla produkcji muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, który w takiej formie nie miał precedensu wśród państw bloku wschodniego. Od 1957 roku kompozytorzy i inżynierowie dźwięku pracowali tam nad nowatorskimi dziełami muzyki elektronicznej, konkretnej, a także słuchowiskami radiowymi i ścieżkami dźwiękowymi filmów.

Co więcej, warszawskie Studio było miejscem, w którym krzyżowały się ścieżki najważniejszych kompozytorów ze Wschodu i z Zachodu, takich jak Hugh Davies, Dubravko Detoni, Lejaren Hiller, Roland Kayn, Krzysztof Knittel, Arne Nordheim, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer czy Elżbieta Sikora. Ponadto, działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia uzupełniała i wspierała twórczość artystów działających na polu sztuk wizualnych, takich jak Jan Lenica, Krzysztof Wodiczko czy Józef Robakowski.

Na publikację składają się eseje muzykologów i historyków architektury, sztuki i filmu, jak również wywiady z inżynierami pracującymi w Studiu oraz transkrypcje wykładów i audycji z lat 60. i 70. XX wieku.


Wydawca: ZKM Center for Art and Media KarlsruheAdam Mickiewicz Institute, Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Bolesław Błaszczyk, Dariusz BrzostekDavid CrowleyLukas JiřičkaAleksandra KędziorekMichał LiberaIwona LindstedtZofia LissaBohdan MazurekAntoni MichnikDaniel MuzyczukJózef PatkowskiAgnieszka PinderaKatarzyna Świętochowska i Michał MendykKrzysztof SzlifirskiJoanna Walewska-ChoptianyPeter Weibel
Redakcja: David CrowleyAlicja LatkowskaDaniel MuzyczukAgnieszka PinderaJens LutzMiriam Sturner
Tłumaczenie tekstów: Marcin WawrzyńczakOlga Drenda, Ian Mikyska   
Projekt graficzny i skład: Artur FrankowskiMagdalena Frankowska Fontarte 

ISBN 978-3-86828-921-3
Rok wydania: 2019
Format: 19,5 x 26 x 3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336
Ilość ilustracji: 98 (48 kolorowych i 50 czarno-białych)
Język: angielski

Publikacja towarzysząca wystawie „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio” 14.07.2018–06.01.2019, 06.2019, ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, Germany

Cena: 120 zł
Obecnie publikacja jest niedostępna w sprzedaży.


 POBIERZ FRAGMENT  


 

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją