Uprzejmie informujemy, że strona jest w trakcie prac modernizacyjnych. Za wszelkie niedogodności techniczne przepraszamy.

Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce

Na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, kiedy ulice Spycimierza zostaną udekorowane tradycyjnymi dywanami kwietnymi wpisanymi na listę UNESCO, a w Łowiczu przejdzie słynna procesja, w Łodzi odbędą się obchody Jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska wspólnie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Grzegorzem Schreiberem, zapraszają na otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce oraz konferencję i prezentacje depozytariuszy z województwa łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Wernisaż

5 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00

W 2023 roku mija 20 lat od przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To również rok jubileuszu 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictw kulturowego. Z okazji jubileuszu Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce, która zostanie zaprezentowana w 6 miastach Polski. Wystawie towarzyszą sesje, spotkania oraz konferencje poświęcone zagadnieniom niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

5 czerwca o godz. 13.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi ms2, odbędzie się otwarcie wystawy oraz regionalne obchody jubileuszu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Konferencji będą towarzyszyły prezentacje depozytariuszy z województwa łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Region łódzki będą reprezentowali depozytariusze wpisu Bożego Ciała z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu, który znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, Procesji Bożego Ciała w Łowiczu, wpisanej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz przedstawiciele Tradycji rzeźbiarskich ośrodka w Kutnie, Tradycji kulturowych regionu opoczyńskiego oraz Święta Palanta w Grabowie.

Z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego będą się prezentowali depozytariusze sześciu zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Przywołówek dyngusowych w Szymborzu, Chodzenia z kozą na Kujawach, Tradycyjnego szkutnictwa Pucka, Hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej, Carillonowej muzyki w Gdańsku oraz Kaszubskiej Gwiôzdki.

Wystawę plenerową Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce będzie można oglądać do 17 lipca 2023 r. na Rynku Manufaktury w Łodzi.


Więcej info

Wernisaż

5 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Wernisaż

5 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00

Podziel się informacją