Uprzejmie informujemy, że strona jest w trakcie prac modernizacyjnych. Za wszelkie niedogodności techniczne przepraszamy.

The Sun Does Not Move. Chapter 35 / Słońce nie porusza się. Rozdział 35, R. H. Quaytman

Cena: 50,00 zł
Waga: 0,55 kg

Książka prezentująca twórczość jednej z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich malarek - R. H. Quaytman oraz dokumentująca jej wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi

R. H. Quaytman to jedna z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich artystek, próbująca ożywić i zaktualizować intelektualny i emocjonalny potencjał, jaki tkwi w malarskim medium. Jej twórczość, będąca stale rozwijającym się projektem to wielowątkowa opowieść podzielona na kolejne rozdziały, które pomimo swojej pozornej odrębności łączą się ze sobą. Obrazy te posiadają często silne autobiograficzne podłoże. Niejednokrotnie pojawiają się tu wątki feministyczne. Część cyklu jest zapisem rodzinnej historii artystki. Odnajdziemy tu motywy jej doświadczania macierzyństwa, wychowania córki. „Słońce” - nazwa pierwszego rozdziału nawiązuje do tytułu gazety, w której artystka znalazła zawiadomienie o nagłej, tragicznej śmierci swojego dziadka. Jej wizyta w Łodzi w 1999 roku, z wielu powodów miasta dla niej szczególnie istotnego, zapoczątkowała fascynację i następnie stały twórczy dialog ze sztuką Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. Pomimo, że impulsem do stworzenia wielu z jej prac były  autentyczne ważne wydarzenia z życia artystki, obrazy te umykają jednoznacznej interpretacji. Często pojawia się ona wyraźniej dopiero po zestawieniu ich razem, kiedy to tworzą się ich wzajemne relacje, więzi i wpływ.  
Projekt „Słońce nie porusza się. Rozdział 35” jest próbą ponownego odczytania poprzednich rozdziałów i powrotu do ich źródeł. 

Książka przygotowana została w wersji dwujęzycznej polsko-angielskiej i zawiera bogaty materiał wizualny, między innymi zdjęcia dokumentujące wystawę, która odbyła się w łódzkim muzeum.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi i Verlag der Buchhandlung Walther und Franz König
Autorzy tekstów: R. H. Quaytman, Jarosław Suchan, Daniel Muzyczuk, Marta Dziewańska
Tłumaczenie tekstów: Krystyna Mazur, Łukasz Mojsak, Marcin Wawrzyńczak
Redakcja: R. H. Quaytman, Jarosław Suchan
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer, Ivan Gaytan
Projekt graficzny: Noviki Post Studio

ISBN 978-83-63820-99-2
Rok wydania: 2020
Format: 16 x 25,3 x 1,6 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Ilość ilustracji: ok 110 (108 kolorowych i 2 czarno-białe)
Język: wydanie polsko-angielskie


Regulamin księgarni              Kontakt

Cena: 50,00 zł
Waga: 0,55 kg

Podziel się informacją