Sybilla 2014 - dwa wyróżnienia dla Muzeum Sztuki
Sybilla, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawana jest najbardziej wartościowym i innowacyjnym rozwiązaniom w muzealnictwie. W tym roku nagrody rozdano na gali w ramach I Kongresu Muzealników Polskich w Łodzi. Dwukrotnie wyróżniono Muzeum Sztuki w Łodzi.
W kategorii "Wystawy sztuki" Muzeum otrzymało wyróżnienie za wystawę "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii". Teresa Żarnowerówna była jedną z najradykalniejszych osobowości polskiej sceny artystycznej dwudziestolecia międzywojennego. Jej nazwisko weszło do kanonu historii sztuki, mimo to jej życiorys wciąż kryje wiele tajemnic. Wystawa będąca efektem pracy kuratorów – Milady Ślizińskiej oraz Andrzeja Turowskiego – pozwoliła spojrzeć na nowo na jej twórczość i nieznane kulisy dramatycznej ucieczki z okupowanej Francji do Stanów Zjednoczonych.
Drugie wyróżnienie, w kategorii "Publikacje", Muzeum otrzymało za książkę "Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda" pod redakcją Pauliny Kurc-Maj. "Zmiana pola widzenia" to bogato ilustrowana polsko-angielska publikacja na temat rewolucyjnej roli awangardy w podejściu do projektowania graficznego. Obok tekstów współczesnych znawców projektowania i historyków sztuki w katalogu znajdują się przedruki wybranych materiałów źródłowych, w tym teksty artystów takich jak Mieczysław Szczuka czy Laszlo Moholy-Nagy oraz wcześniej niepublikowana korespondencja pomiędzy Janem Tschicholdem (twórcą Nowej Typografii) i Władysławem Strzemińskim.