Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody

Książka opowiada o wyobrażeniach przyrody, wpływie nauki na sztukę i próbie zrozumienia roli człowieka wobec środowiska. Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi.
Postawy, które odnajdujemy w sztuce awangardy, są intrygującym obrazem ludzkich fascynacji, lęków, złudzeń, rozważań i afektów, jakich doświadczamy w związku z przyrodą i które, ze względu na uniwersalność i trwałość tego doświadczenia, pozostają nieustająco aktualne.
Niniejsza publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza związana jest z wystawą Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, przybliżającą problematykę projektu poprzez takie pojęcia jak Krajobraz postnaturalny, Biofilia, Wcielone widzenie, Czwarty wymiar, Mikrokosmos i makrokosmos, Ewolucja. Druga część zawiera eseje uznanych badaczy - Fae Brauer, Iwony Luby, Jacoba Wamberga, Isabel Wünsche, którzy opisują nowe sposoby odczytania relacja między awangardą a nauką, technologią i przyrodą.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy: Fae Brauer, Isabel Wünsche, Jacob Wamberg,
Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj, Iwona Luba 
Koncepcja i redakcja naukowa: Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj
Redakcja stylistyczno-językowa: Agnieszka Hatowska
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak 
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-63820-53-4
Rok wydania: 2017
Format: 22 x 27 x 3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 266
Ilość ilustracji: ok 200 (102 kolorowe i 35 czarno-białych)
Język: wydanie polskie i angielskie

Publikacja towarzysząca wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, 10.02.2016 - 21.05.2017 w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Cena 100 zł. Obecnie publikacja jest niedostępna w sprzedaży.


POBIERZ FRAGMENT         

Podziel się informacją

Podziel się informacją