Od października 2024 dzień bezpłatnego wstępu we wszystkich oddziałach Muzeum Sztuki w Łodzi zostaje przeniesiony na piątek.

Stażewski i Strzemiński już mi się nie mylą

W czwartek, 25 maja o godz. 18 odbędzie się w muzealnej bibliotece kolejny z Wykładów na antresoli, czyli opowieści o artystach, którzy związani są z historią Muzeum Sztuki w Łodzi. Tym razem Maciej Cholewiński opowie o Henryku Stażewskim, jednej z kluczowych postaci dla powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”.

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43

Czas

25.05.2023 (czwartek), o 18:00

prowadzący

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Wygląda, że Stażewski był artystą spełnionym. Pogodnym. Lubianym. Nestor awangardy. Człowiek, który widział wszystko. W początkach wieku XX przeszedł klasyczną edukację malarską w pracowni Stanisława Lentza w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych po to, aby po studiach natychmiast zapomnieć wszystkiego, czego się nauczył. Przez następne dziesięciolecia przechadzał się po świecie sztuki polskiej wśród często krańcowo różnych idei na to, jaka i czym powinna być twórczość. Poznał dziesiątki artystów, z niektórymi współpracował, innych tylko wysłuchał.

Od 1917 roku związał swoje losy z awangardą. Wystawiał z Formistami. W 1922 roku uczestniczył w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie. W 1924 współzakładał Grupę Kubistów, Konstruktywistów i Suprematystów Blok. Współredagował czasopisma Blok i Praesens, ale też paryski L'Art Contemporain - Sztuka Współczesna. Należał do międzynarodowych ugrupowań Cercle et Carre (od 1929) oraz Abstraction-Creation (od 1931). W końcu, z Władysławem Strzemińskim, Katarzyną Kobro, Janem Brzękowskim i Julianem Przybosiem działał w grupie a.r., przyczyniając się walnie do powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. i tym samym Muzeum Sztuki w Łodzi. Po wojnie związał się z Klubem Młodych Artystów i Naukowców oraz awangardową Galerią Krzywe Koło w Warszawie. W 1965 roku zainicjował wraz z Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską i Mariuszem Tchorkiem powstanie Galerii Foksal w Warszawie.

Tytuł spotkania nawiązuje do znanego obrazu „Stażewski Strzemiński mylą mi się” znajdującego się Kolekcji Muzeum Sztuki a namalowanego przez Pawła Susida. Jak przyznaje autor wykładu jest to możliwe, wszak obaj noszą podobne nazwiska i zajmowali się abstrakcjami… A chodzi przecież o to, aby dowiedzieć się, móc odróżnić, docenić i w końcu zachwycić się dziełem niepowtarzalnego artysty, jakim był Henryk Stażewski.

Książka powstaje w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Materiały do wykładu pochodzą z archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z przygotowywanej do druku książki Macieja Cholewińskiego „Szalone muzeum” opowiadającej dzieje (i pradzieje)  Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1910-1960. 

Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w wybrane miesiące w ostatni lub przedostatni czwartek o godzinie 18.00 w Czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wstęp 1 zł

Miejsce niedostępne dla wózków.

Podziel się informacją

Mapa

51.7716313, 19.4484902

INFO

Miejsce

ms1, Gdańska 43

Czas

25.05.2023 (czwartek), o 18:00

prowadzący

Maciej Cholewiński

wstęp

1 zł

Podziel się informacją