Przejdź do sekcji:

Siedmiodniowe spotkanie z Romanem Opałką

W październiku 2019 roku warszawski fotograf Janusz Woliński zadzwonił do naszego Muzeum. Podczas porządkowania atelier natknął się na dużą kopertę zestawem zdumiewających fotografii: 33 zdjęcia o dość nietypowym formacie 47 x 30 cm, stanowiących cykl zatytułowany Relacja fotograficzna: Siedmiodniowe spotkanie z Romanem Opałką, Dąbrówno koło Grunwaldu, około 1975 r.!

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

8 czerwca – 24 września 2021

Uznał, że skoro Muzeum Sztuki w Łodzi posiada pracę OPAŁKA 1965/1-∞, detal 1-35327, czyli pierwszy z obrazów liczonych, malowanych aż do śmierci przez Romana Opałkę to pewnie będzie zainteresowane „kilkoma nieznanymi zdjęciami artysty”.  

Wiadomo, że Opałka nieczęsto zapraszał do siebie fotografów. Znane są „relacje”  Czesława Rzeplińskiego i Witalisa Wolnego; ich zdjęcia pokazywane były na wystawach, publikowane w prasie czy katalogach. Reportaż Wolińskiego pozostał nieznany.

Jak do niego doszło? Otóż Janusz Woliński posiadał studio w bloku przy ulicy Marchlewskiego w Warszawie. (To bardzo ważny dla sztuki polskiej blok: swoje pracownie prowadzili w nim m.in. Xawery Dunikowski i Janusz Stanny). Malującym sąsiadem był Roman Opałka. Spotykali się często na korytarzu, czasem odwiedzali, aż któregoś dnia Woliński usłyszał: Tak nam się dobrze rozmawia, może pojedziemy do mnie do Dąbrówna? Zobaczy pan moją drugą pracownię, jak maluję, może zrobi pan kilka zdjęć?

Janusz Woliński (ur. 1938) jest fotografem z powołania, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Jako dziecko był wywieziony z rodziną na Syberię. Od 1946 mieszka i fotografuje w Warszawie. Od połowy lat 70. jego pasją stało się odtwarzanie śladów po Fryderyku Chopinie – w Polsce, Belgii, dawnej Czechosłowacji, Holandii, Niemczech, USA, Szwajcarii oraz Francji. 

W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest we wtorki, środy i piątki w godz. 9.00-16.00 oraz w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby.  Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1

WIĘCEJ INFO

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

Załączniki

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli

Czas

8 czerwca – 24 września 2021

koncepcja wystawy

Maciej Cholewiński, Aneta Błaszczyk-Smolec

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE