Siedmiodniowe spotkanie z Romanem Opałką
W październiku 2019 roku warszawski fotograf Janusz Woliński zadzwonił do naszego Muzeum. Podczas porządkowania atelier natknął się na dużą kopertę zestawem zdumiewających fotografii: 33 zdjęcia o dość nietypowym formacie 47 x 30 cm, stanowiących cykl zatytułowany Relacja fotograficzna: Siedmiodniowe spotkanie z Romanem Opałką, Dąbrówno koło Grunwaldu, około 1975 r.!
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, czytelnia na antresoli
Czas
Uznał, że skoro Muzeum Sztuki w Łodzi posiada pracę OPAŁKA 1965/1-∞, detal 1-35327, czyli pierwszy z obrazów liczonych, malowanych aż do śmierci przez Romana Opałkę to pewnie będzie zainteresowane „kilkoma nieznanymi zdjęciami artysty”.
Wiadomo, że Opałka nieczęsto zapraszał do siebie fotografów. Znane są „relacje” Czesława Rzeplińskiego i Witalisa Wolnego; ich zdjęcia pokazywane były na wystawach, publikowane w prasie czy katalogach. Reportaż Wolińskiego pozostał nieznany.
Jak do niego doszło? Otóż Janusz Woliński posiadał studio w bloku przy ulicy Marchlewskiego w Warszawie. (To bardzo ważny dla sztuki polskiej blok: swoje pracownie prowadzili w nim m.in. Xawery Dunikowski i Janusz Stanny). Malującym sąsiadem był Roman Opałka. Spotykali się często na korytarzu, czasem odwiedzali, aż któregoś dnia Woliński usłyszał: Tak nam się dobrze rozmawia, może pojedziemy do mnie do Dąbrówna? Zobaczy pan moją drugą pracownię, jak maluję, może zrobi pan kilka zdjęć?
Janusz Woliński (ur. 1938) jest fotografem z powołania, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Jako dziecko był wywieziony z rodziną na Syberię. Od 1946 mieszka i fotografuje w Warszawie. Od połowy lat 70. jego pasją stało się odtwarzanie śladów po Fryderyku Chopinie – w Polsce, Belgii, dawnej Czechosłowacji, Holandii, Niemczech, USA, Szwajcarii oraz Francji.
W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów archiwalnych dostępna jest we wtorki, środy i piątki w godz. 9.00-16.00 oraz w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.