Przejdź do sekcji:

Prace Pawła Kowzana i Oli Kozioł w witrynie ms2

Projekty Pawła Kowzana i Oli Kozioł – od 19 maja upubliczniane jako plakaty w sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2 – są wypowiedziami kwestionującymi „normalność” produkcji i konsumpcji. Prowokują nas do zastanowienia się nad troską, sensem pracy, rolą sztuki i instytucji artystycznych, a także sytuacją artysty/artystki w czasach kryzysu – tego, którego doświadczamy aktualnie (pandemia), jak i tego, który jest efektem przemysłowej hodowli zwierząt, degradacji przyrody i zasobów „naturalnych" (katastrofa klimatyczna).


INFO

Miejsce

Witryna ms2, ul. Ogrodowa 19

Czas

19 maja - 21 grudnia 2020

Ola Kozioł
Saint Vacca, z cyklu Święte, 2017
tkanina, wyroby pasmanteryjne, nici, 250 × 150 cm, dzięki uprzejmości artystki

Co minutę na świecie w farmach przemysłowych zabijanych jest ponad 600 krów. W swojej pracy z cyklu sztandarów pt. Święte, Ola Kozioł podejmuje problem naszego stosunku do śmierci zwierząt hodowanych masowo, które w toku produkcji i konsumpcji odzierane są ze wszelkich śladów życia. Wraz z krową, do rangi świętości podniesione są kura i świnia. Artystka, wynosząc przedstawicielki/przedstawicieli tych gatunków na sztandary, nie tylko chce im przywrócić podmiotowość, ale wskazać na śmierć przepełnioną cierpieniem i zadać pytanie o to, dlaczego różni się ona od męczeńskich ofiar wśród ludzi? Dlaczego – skoro wiele danych wskazuje na to, że hodowla przemysłowa zwierząt nie tylko powoduje ich faktyczne cierpienie, ale przyczynia do dewastowania środowiska – nie podejmowane są próby odchodzenia od masowej produkcji mięsa?


Paweł Kowzan
100% bawełna (Zrób coś dla siebie), 2020
Dzięki uprzejmości Maybe it's the bees, pewne prawa zastrzeżone na rzecz: Ewelina Taraska (fotografia), Paweł Althamer / Manual CC (grafika na koszulce)
Creative Commons: Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0

Czym jest troska, empatia i zaangażowanie, kiedy i tak dotychczasowo wątła umowa społeczna pokazuje, że w ogóle nie działa? Jaki sens ma wymaganie od artystek i artystów zaangażowania, pracy na rzecz innych, rozwoju, kiedy instytucje społeczne nie mają im niczego do zaoferowania, żadnej realnej formy zabezpieczenia? Praca Pawła Kowzana, 100% bawełna (Zrób coś dla siebie), jest autoportretem artysty w czasie kryzysu. Korzystając z instrukcji Pawła Althamera (Zrób coś dla siebie) i ekologii pracy Creative Commons, wyraża odmowę produkowania nowych pomysłów. Proponuje zatrzymanie się, skupienie na sobie, własnym ciele i jego potrzebach.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

Witryna ms2, ul. Ogrodowa 19

Czas

19 maja - 21 grudnia 2020

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE