Praca: Dokumentacja Wyobraźni. Wybór z kolekcji internetowej
Muzeum Sztuki - w odpowiedzi na nałożone na nas wszystkich ograniczenia w zakresie przemieszczania, spotykania czy komunikowania się - zainicjowało internetową kolekcję PRACA = DOKUMENTACJA WYOBRAŹNI złożoną z prac międzynarodowej grupy artystek i artystów. Wybór dzieł-plików, sukcesywnie publikowanych na dedykowanym blogu documentation-of-imagination.msl.org.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Muzeum Sztuki w Łodzi, można obecnie zobaczyć w czytelni ms1. Wśród prezentowanych prac znalazły się cyfrowe: fotografie Jadwigi Sawickiej i Oskara Dawickiego oraz fotomontaż Sanji Iveković, wydruki dzieł-plików Alessandro Bosettiego, Caroliny Caycedo, Suzanne Treister i duetu Wojtek Dada / Rafał Jakubowicz, a także projekt rzeźby Moniki Zawadzki i wideo Alana Butlera.
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli
Czas
Zainicjowana przez nas kolekcja nawiązywała do działania węgierskiego historyka sztuki László Beke, który w 1971 roku wysłał do grupy znajomych artystów listy z zaproszeniem do reakcji na hasło Praca = Dokumentacja Wyobraźni. Kolekcja otrzymanych odpowiedzi stała się istotnym elementem w rozwoju środkowoeuropejskiej sztuki konceptualnej, a także świadectwem nieformalnej sieci relacji. W obliczu trwającego kryzysu podjęliśmy dialog z tym historycznym gestem, prosząc grupę współpracujących z Muzeum artystek i artystów o nadesłanie odpowiedzi na to samo hasło.
Ograniczenia komunikacyjne, które nadal obowiązują, zaktualizowały artystyczne metody wypracowane przed globalizacją, a po niemal 30 latach działanie László Beke i jego motto nabrały nowego znaczenia. Dziś wskazywać mogą one nie tylko na granice pracy twórczej, ale i na problem wielu artystek i artystów w obliczu niemożliwości wykonywania zawodu.
Rozwijająca się w czasie kolekcja dzieł-plików nadesłanych z różnych szerokości geograficznych stanowi archiwum wyobraźni i manifest solidarności ponad narodowymi granicami, szczególnie potrzebnej w kontekście ich zamykania oraz groźby politycznego izolacjonizmu. Gest ten nie bez przyczyny podjęty został właśnie przez Muzeum Sztuki – instytucję od samego początku opartą na transnarodowej solidarności i współpracy artystek i artystów.
W związku z sytuacją epidemiczną, prezentacja materiałów dostępna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9.00-16.00 i w czwartki w godz. 9.00-18.00, po uprzednim umówieniu wizyty (tel. +48 42 639-12-64 w. 56 lub e-mail: m.cholewinski@msl.org.pl). Wprowadzamy jednocześnie limit w postaci jednej grupy dziennie, liczącej maksymalnie 3 osoby. Wstęp 1 zł. Do obejrzenia prezentacji upoważnia także bilet na wystawę czasową w ms1.