Poruszenie
INFO
Miejsce
Czas
Wernisaż
Uczestniczki/uczestnicy
Identyfikacja graficzna
Opiekunowie projektu
Współpraca przy koordynacji wystawy
Wystawa była rezultatem cyklu warsztatów zorganizowanych przez Muzeum Sztuki i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Muzeum Sztuki w Łodzi już po raz czwarty podjęło współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, tworząc studentkom i studentom możliwość współpracy z artystami i kuratorkami w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego. Cykl otwartych zajęć wprowadził młodych artystów zarówno w teoretyczne jak i praktyczne aspekty działalności w polu sztuki współczesnej. Czwarta edycja dotyczyła performatywności, choreograficzności i cielesności w praktykach sztuk wizualnych.
W 2019 studentki i studenci współpracowali z Izą Szostak, choreografką, performerką, tancerką. Punktem wyjścia dla dyskusji i działań w ramach warsztatów były zagadnienia performatywności i choreograficzności, a także cielesności i ruchu. Studentki i studenci pracowali (częściowo w ramach ćwiczeń ruchowych) z obiektem, spojrzeniem, ciałem, czasem i przestrzenią, otwierając się na eksperyment i testując metody pracy oparte na procesie.
Wychodząc od z pozoru podstawowych pytań związanych z tym, jak materializuje się idea czy pomysł oraz jak uruchomić ich rezonowanie w odbiorcach, uczestnicy projektu myśleli o wystawie nie jako o zbiorze obiektów, ale jako o sytuacji, w ramach której komponuje się uważność widza. Wspólnie zastanawiali się więc nad tym, jak zdynamizować związek pomiędzy procesem twórczym, a jego śladem – wizualnym artefaktem. Tak zarysowane ruchome punkty odniesienia budowały dynamikę dyskusji w trakcie trwania warsztatów. Wystawa była przestrzenią dla nieustannego aktywizowania się sieci relacji pomiędzy materialnością prac, różnorodnością tematów i znaczeń, patrzeniem, odbiorem, a sposobami poruszania się i bycia poruszanymi.
Chętnie dowiemy się co myślisz o wystawie! Wypełnij ankietę TUTAJ