Pokaz filmu „Solaris Mon Amour” oraz Q&A z Kubą Mikurdą
Zapraszamy na pokaz wyjątkowego filmu „Solaris mon amour” oraz spotkanie z jednym z jego twórców – Kubą Mikurdą.
INFO
Miejsce
Czas
godzina
wstęp
prelegent
Historia niezwykłego dokumentu found footage inspirowanego „Solaris” Stanisława Lema oraz Muzeum sięgają roku 2022 i wystawy Antona Vidokle’a „Obywatele Kosmosu”, gdzie zaprezentowany został fragment „Solaris Mon Amour”. Film, który podczas wystawy był jeszcze na etapie montażu, powraca do Muzeum Sztuki w Łodzi, aby objawić się Wam w całości!
Film dostępny z napisami w języku angielskim.
Po projekcji sesja Q&A z Kubą Mikurdą, którą poprowadzi Jakub Gawkowski.
_______________________________________________________________________________
Solaris Mon Amour
Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci. Film składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. i pierwszych radiowych adaptacji „Solaris”. Lem zaczyna pisać „Solaris” w tym samym roku, w którym do kin trafia „Hiroshima Mon Amour” Resnaisa – mówi Kuba Mikurda – tak jak film Resnaisa, „Solaris” jest dla mnie fascynującym studium pamięci posttraumatycznej – wypartych wspomnień, które torują sobie drogę do świadomości i domagają się wypowiedzenia. Montażystką filmu była Laura Pawela, zaś muzykę skomponował Marcin „Dj Lenar” Lenarciński. Produkcja: vnLab i Wytwórnia Filmów Oświatowych.
Kuba Mikurda – reżyser filmowy, badacz filmu, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy, pełnometrażowy dokument „Love Express. Zniknięcie Waleriana Borowczyka”, a w 2021 „Ucieczkę na Srebrny Glob” – nagrodzoną trzema nagrodami na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” oraz nominowaną do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 w kategoriach najlepszy film dokumentalny i najlepszy montaż. Pracuje w Szkole Filmowej w Łodzi. Prowadzi podcast „Wersja reżyserska”.