Piętnaście podróży z Warszawy do Londynu

Tytułowe piętnaście podróży trwa łącznie sześć lat (1940–1946). Czternaście spośród nich odbywa się w Polsce. Odległości bywają różne. Niekiedy bardzo niewielkie (dwa przystanki autobusem, dwudziestominutowy spacer), a czasem większe – o wiele większe. W chwili, gdy ją poznajemy, podróżniczka ma siedem lat. Po drodze dziewczynka traci dom, rodzinę, nazwisko i włosy – aż wreszcie gubi też strach.
W tych trudnych latach dwie rzeczy pomagają bohaterce podczas podróży: kilka lekcji udzielonych przez rodziców – i ogromne szczęście, które nigdy jej nie opuszcza.
Jasia Reichardt – autorka tekstów o sztuce i organizatorka wystaw. Urodziła się w Polsce, kształciła w Anglii i przez większość życia mieszka w Londynie. W latach 1963-1971 była zastępcą dyrektora londyńskiego Institute of Contemporary Arts (ICA), a w latach 1974-1976 – dyrektorem Whitechapel Gallery. Napisała kilka książek o związkach sztuki z innymi dyscyplinami; publikowała także w wielu czasopismach na całym świecie. Wykładała m.in. w londyńskiej Architectural Association School of Architecture. W latach 1990-2014 wraz z Nickiem Wadleyem opracowała i skatalogowała Archiwum Themersonów, które obecnie znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.


Wydawca: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorka tekstu: Jasia Reichardt
Tłumaczenie tekstu: Joanna Błachnio
Redakcja i korekta: Małgorzata Otrębska
Projekt okładki: Nick Wadley
Projekt stron tytułowych, skład: Bartosz Tymosiewicz
ISBN 978-83-65254-90-0
Rok wydania: 2018
Format: 15,5 x 23 x 1,3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 142
Ilość ilustracji: ok 50  (46 kolorowych i 4 czarno-białe)
Język: polski

Cena: 49 zł
Publikacja dostępna w sprzedaży w naszej księgarni.


POBIERZ FRAGMENT      KSIĘGARNIA


 

Podziel się informacją

Podziel się informacją