Piątka dla... Muzeum Sztuki. Noc Muzeów 2021
Noc Muzeów w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie miała w tym roku nietypowy przebieg. Tym razem nie możemy Was zaprosić do – jak to zwykle bywało – tłumnego zwiedzania ekspozycji w ms1, ms2 i Muzeum Pałac Herbsta i udziału w towarzyszących wystawom wydarzeniach. Przygotowaliśmy jednak innego rodzaju niespodziankę. Specjalni goście Muzeum – dyrektorki i dyrektorzy łódzkich instytucji kultury – podzielą się z Wami online refleksjami na temat wybranych przez siebie obiektów z kolekcji ms. Począwszy od godziny 20:00 na naszym fanpage'u na Facebooku, co pół godziny, pojawi się nowa opowieść.
INFO
Miejsce
profil Muzeum Sztuki na Facebooku
Czas
Marzena Bomanowska, Dyrektorka Muzeum Kinematografii w Łodzi, opowie o „Portrecie Doży Michele Steno”, który znajduje się w Galerii Sztuki Dawnej MPH i jest najstarszym obrazem zachodnioeuropejskim w kolekcji.
Aneta Dalbiak, Dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, opowie o „Kaskaderze” Cezarego Bodzianowskiego. Performans odbył się w łódzkiej przestrzeni miejskiej, na dachu restauracji Kaskada w 2007 roku.
Dominik Płaza, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, opowie o „Wiszącym kręgu kamieni”, który znajduje się w ogrodzie w Muzeum Sztuki ms1. Instalacja jest wynikiem pracy Kennetha Lowella Unswortha podczas międzynarodowej wystawy Konstrukcja w procesie w 1981 roku.
Joanna Podolska, Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, opowie o „Moich rodzicach” autorstwa Jankiela Adlera. Obraz powstały w 1921 roku stanowi arcydzielny przykład połączenia tradycji ze sztuką nowoczesną.
Rafał Syska, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej, opowie o „Ostatniej taśmie wideo na świecie” Douglasa Davisa. Obiekt w 1979 roku świadczył o rozwoju wideo, w 2021 jest reliktem tej technologii.
Dyrektorkom i dyrektorom dziękujemy za udział w wydarzeniu, a Was zapraszamy na naszego Facebooka od godz. 20:00.