W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

Performans muzyczno-ruchowy „Hommage à Zygmunt Krauze”

Spektakl jest hołdem złożonym wybitnemu kompozytorowi i pianiście, którego utwory i fortepianowe wykonania zainspirowały Magdalenę Owczarek, adiunkta Akademii Muzycznej w Łodzi, do ucieleśnienia muzyki w scenicznym performansie.

Spektakl jest artystyczną refleksją nad relacjami między ludźmi we współczesnym świecie. Został opracowany jako performans rozgrywający się w różnych przestrzeniach. 

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43) 

Czas

7 czerwca 2024, piątek, godz. 20:30

wstęp

wydarzenie specjalne - 1 zł

Ilość miejsc ograniczona

40 osób

bilety

dostępne w punkcie kasowym ms1

Premiera performansu odbyła się 27 stycznia 2024 r. w Kamienicy Hilarego Majewskiego (ul. Włókiennicza 11 w Łodzi), należącej do Instytucji Kultury inLodz21. Kolejna odsłona spektaklu miała miejsce 17 maja 2024 roku w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Korzeń, kamień, koło to symbole, z których zbudowane są metafory prezentowane w scenicznych obrazach. Metafory o życiu, jego przemijaniu, trudzie wędrówki, o trudnych relacjach między ludźmi, niespokojnych czasach i agresji.

Toczące się koło to metafora upływającego życia, ludzkiej wędrówki nie zawsze łatwej, często natrafiającej na przeszkody.

Korzeń to początek, źródło życia, to rozdarcie między ziemią a niebem. Korzeń trzeba pielęgnować, a nie niszczyć.

Kamień - niejednoznaczny symbol, często oznaka trwałości, stabilności, czasami źródło kreacji (co udowodnił Zygmunt Krauze, wykorzystując kamienie w swoim instrumentarium); ale może także stanowić przeszkodę na ścieżkach życia i być narzędziem agresji.

Te metafory nie pokazują przyjaznego i radosnego świata, bo dzisiejszy świat taki nie jest. Na świecie są wojny, coraz więcej agresji, relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej zaburzone.

 

Muzyka:
Zygmunt Krauze, Stone Music
Zygmunt Krauze, Terra Incognita (excerpts)
Ingvar Lidholm, Stamp Music
Zygmunt Krauze, Nightmare Tango
Zygmunt Krauze, De ira, de dolore
Zygmunt Krauze, Premonition


scenariusz, reżyseria, choreografia – Magdalena Owczarek

scenografia - Maciej Bargiełowska

asystentka scenografa – Zuzanna Bargiełowska

zdjęcia i projekty graficzne – Zuzanna i Maciej Bargiełowscy

realizacja nagrania filmowego – Aleksandra Banaś, Jan Wikarski, Gustav A Thiis-Evensen 

 

Nagranie sfinansowane ze środków Akademii Muzycznej w Łodzi i zrealizowane przy współpracy z Instytucją Kultury inLodz21.


występują - studentki Akademii Muzycznej w Łodzi: Agata Archman, Alina Chybalska, Rozalia Janaszek, Martyna Knot, Gloria Markiewicz, Julia Mikołajczyk, Małgorzata Piwowarczyk, Lilia Sawicka, WeiYi Shao, Monika Wardęga oraz gościnnie Magdalena Grzegorzek, Julia Miśtal (uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie), Józefina Wawrzyniak (absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie)

 

Partner:

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43) 

Czas

7 czerwca 2024, piątek, godz. 20:30

wstęp

wydarzenie specjalne - 1 zł

Ilość miejsc ograniczona

40 osób

bilety

dostępne w punkcie kasowym ms1

Podziel się informacją