Pauline Boty i pop-art
ms2, Ogrodowa 19
14 marca – 18 maja 2014
Wystawa jest projektem Muzeum Sztuki w Łodzi i Wolverhampton Art Gallery.
Pauline Boty była jedyną malarką współtworzącą brytyjski pop-art. Mimo niespodziewanej śmierci w wieku 28 lat, zdążyła odcisnąć wyraźne piętno na brytyjskiej scenie artystycznej lat 60. XX wieku, obok twórców takich jak David Hockney, Peter Blake czy Allen Jones.
W Muzeum Sztuki po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona jej twórczości: od okresu poszukiwań i wczesnych eksperymentów aż po ostatnie prace malarskie, niosące polityczne i społeczne przesłanie, wyrażające celebrację, a zarazem krytykę kultury masowej lat sześćdziesiątych. Ekspozycja z jednej strony zaprezentuje sztukę Boty w szerszym kontekście brytyjskiego pop-artu, a z drugiej - pozwoli przyjrzeć się twórczości artystki ze współczesnej perspektywy badawczej, przesuwając akcent z dominującego w dotychczasowych interpretacjach tematu fetyszyzacji ikon kultury masowej w stronę perspektywy feministycznej (obrazy z serii „This is Man’s World”) oraz krytycznego spojrzenia na historię sztuki XX wieku.
Brytyjski pop-art realizował się w napięciu pomiędzy fascynacją kulturą masową a krytycznym komentarzem i próbą problematyzacji rzeczywistości politycznej i kulturowej lat 60. (zimna wojna, patriarchat, konsumpcjonizm). By unaocznić ten kontekst, a jednocześnie pokazać odrębność i oryginalność Boty na jego tle, wystawa obejmie, oprócz prac samej artystki, także wybór dzieł brytyjskich twórców pop-artu z bogatej kolekcji Wolverhampton Art Gallery, między innymi Petera Blake'a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa, Eduardo Paolozziego, Joe'ego Tilsona.
Partnerem projektu jest Centrum Sztuki w Wolverhampton, znane z niezwykle cennej kolekcji pop-artu. W ostatnich latach Centrum rozwija badania nad postacią Pauline Boty, prowadzone głównie przez Sue Tate – autorkę książek o artystce i współkuratorkę łódzkiej wystawy.
W Łodzi znajduje się jedyny w zbiorach polskich instytucji obraz Boty „My Colouring Book” – przekazany w latach 70. XX wieku przez galerię Grabowskiego w Londynie. Wystawie będzie towarzyszyć popularnonaukowe wydawnictwo przybliżające postać artystki oraz kontekst sceny sztuki brytyjskiej lat 60.; w sprzedaży dostępny będzie także anglojęzyczny katalog wydany przez Wolverhampton Art Gallery. Zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, skoncentrowany na współczesnej recepcji postaci Pauline Boty i odniesieniach do jej twórczości obecnych w aktualnej sztuce.
kuratorki: Sue Tate, Maria Morzuch
koordynacja: Beata Bocian
Partner:
Partner programu towarzyszącego:
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:
ms2, ul. Ogrodowa 19
15 marca 2014, sobota, g. 16.00
Spotkanie z Sue Tate – kuratorką wystawy
ms2, ul. Ogrodowa 19
28 marca 2014, piątek, g. 17.30
Performans Angeliki Fojtuch
ms2, ul. Ogrodowa 19
5 kwietnia 2014, sobota, g. 11.11
Warsztat malarza
Prowadzi: Marta Wlazeł