W dniu 19.12.24 oddziały ms¹ i ms² (w tym księgarnia) będą czynne do godziny 16:30, natomiast oddział MPH do godziny 16:00.

Oprowadzanie Adama Klimczaka i Jerzego Grzegorskiego po wystawie "Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro"

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro", które poprowadzą Adam Klimczak i Jerzy Grzegorski

INFO

Miejsce

ms2, ul. Ogrodowa 19

Czas

06.12.2024

Godzina

17.00

Bilet

w cenie biletu wstępu na wystawę + 1zł

Wystawa prezentuje prace laureatek i laureatów nagrody im. Katarzyny Kobro, wyjątkowego wyróżnienia przyznawanego już od dwudziestu lat przez środowisko artystyczne najwybitniejszym artystkom i artystom. 

Katarzyna Kobro (1898–1951) to postać kluczowa dla łódzkiej, polskiej i światowej sztuki. Artystka zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie wprowadzając do niej aspekt czasoprzestrzenny, który wyznaczył również społeczny charakter kształtowania przestrzeni. Była częścią awangardowego ruchu, który na nowo zdefiniował relacje sztuki i życia. Inicjator powołania nagrody jej imienia, prof. Józef Robakowski, za zgodą córki artystki, Niki Strzemińskiej, wzmocnił świadomość niezwykłego dorobku Kobro, zaznaczając jednocześnie silny związek pomiędzy osiągnięciami awangardowej rzeźbiarki a praktykami współczesnymi. Nagroda im. Katarzyny Kobro honoruje osoby, które nieustannie poszukują odpowiedzi na coraz to nowe pytania oraz wytrwale negocjują rolę sztuki w społeczeństwie. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z szeroko pojętej dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów i artystek, stanowiącej fundament Muzeum Sztuki w Łodzi. 

"Próba całości" jest spojrzeniem na dotychczasową historię Nagrody im. Katarzyny Kobro, której od lat towarzyszy hasło "Artyści artystom". Nie pozostaje jednak w przeszłości, wychodzi w przyszłość: na ekspozycji znajduje się wolne miejsce przeznaczone na pracę kolejnej nagrodzonej osoby. W latach 2001–2009 Nagroda była wręczana w Galerii Wschodniej, a jej fundatorami byli bracia Krzysztof i Dariusz Bieńkowscy. W roku 2011 znalazła siedzibę w Muzeum Sztuki. Co roku wybór złożonego z artystów i artystek jury niezmiennie rezonuje w całym środowisku artystycznym. Na wystawie znajdują się prace wszystkich dotychczas nagrodzonych osób, a ekspozycja opiera się głównie na kolekcji Muzeum.

 

Wszystkie informacje o Nagrodzie im. Katarzyny Kobro oraz działaniach wokół niej znajdziesz TUTAJ.

_________________________________________________________________________

Jerzy Grzegorski – od lat mieszka i pracuje w Łodzi, gdzie zajmuje się instalacją, rzeźbą, fotografią, obiektami fotograficznymi i rysunkiem. 
Artysta prezentował swoje prace na wielu wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą m.in. na I Biennale „Grafika Europejska” Grenoble we Francji, w „Site-Ations” Artists Project w Cardiff, na „Under one Roof” w Berlinie i „Żywa Galeria - łódzki ruch progresywny 1967-1997” w Galerii Zachęta, V Edycji Konstrukcji w Procesie „Co-existence” w Mitzpe Ramon w Izraelu, w Galerii Lombard-Freid - Fine Arts w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Izraelu, na VI Edycji Konstrukcji w Procesie w Melbourne w Australii czy w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
Od 1984 współtworzy - z Adamem Klimczakiem Galerię Wschodnią w Łodzi, jedną z najdłużej działających w kraju galerii sztuki współczesnej i ważne miejsce polskiej awangardy artystycznej. 
Prace Jerzego Grzegorskiego znajdują się w zbiorach w Muzeum Sztuki w Łodzi, w kolekcji World Bank w Waszyngtonie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, bibliotece w Grenoble, Galerii Wymiany i kolekcji Dariusza Bieńkowskiego, kolekcji „Moje Archiwum”, kolekcji fundacji In Situ oraz innych kolekcjach prywatnych.


Adam Klimczak
Urodzony w Łodzi w 1957 roku. Studia w latach 1975 - 80 w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk
Pięknych im. Władysława Strzemińskiego).  Autor obiektów rzeźbiarskich i fotograficznych, “site-specific” instalacji multimedialnych, akcji, performances oraz przekazów wizualnych inspirowanych architekturą i pejzażem. Poprzez elementy autobiograficzne, odnoszące się do uniwersalnych pojęć i znaczeń języka, realizuje efemeryczne projekty, zderzając symbolikę abstrakcji z realnością mitów i prywatnych historii. Wystawiał prace w galeriach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą. Uczestnik i współtwórca wielu międzynarodowych spotkań i projektów artystycznych.

 

Galeria Wschodnia jest od 40 lat miejscem, prowadzonym przez artystów dla artystów. Jako przestrzeń prywatno - publiczna, Wschodnia posiada szczególny charakter - jest obszarem oddolnej kreacji twórczej, rodzajem alternatywy artystycznej, która z jednej strony spełnia rolę lokalną, integrując łódzkie środowisko, a z drugiej posiada sieć wypracowanych przez lata kontaktów międzynarodowych. Galeria jest utrzymywana z prywatnych środków, a w ostatnich trzynastu latach zarządzana przez Fundację - zachowuje status niezależności od uwarunkowań komercyjnych. Galeria skupia się na niekomercyjnych, eksperymentalnych i alternatywnych realizacjach, tworzonych i pokazywanych na miejscu lub też w innych przestrzeniach w kraju i za granicą. Tworzy projekty wspólnie z indywidualnymi artystami, prowadzi wymianę pomysłów, doświadczeń i informacji o sztuce, a także jest obszarem prezentacji. Jest w tej chwili jednym z najdłużej funkcjonującym, prywatnym ośrodkiem sztuki w Polsce, istniejącym w tym samym miejscu w ciągle zmieniającej się rzeczywistości ostatnich czterdziestu lat, stanowiąc ważny punkt na urynkowionym i pragmatycznym polu współczesnej sztuki. Galeria Wschodnia była w latach 2001-2009 gospodarzem VII edycji nagrody im. Katarzyny Kobro. 

www.wchodnia.art

_________________________________________________________________________

Wystawa Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro objęta została patronatem honorowym Hanny Wróblewskiej Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Joanny Skrzydlewskiej Marszałek Województwa Łódzkiego.

 

 

Partner:

Fundacja Rodziny Staraków

Partner wystawy:

Vienna House, Andel's Art, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny

 

 

Patronat medialny:

ARTPIL, Contemporary LYNX, Czas Kultury, Daily Art Magazine, Kalejdoskop, MIEJ MIEJSCE, MINT Magazine, Niezła Sztuka, Notes Na 6 Tygodni, Plaster Łódzki, Radio Łódź, RMF Classic, Rynek i Sztuka, Magazyn SZUM, TVP3 Łódź, TVP Kultura

 

 

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

ms2, ul. Ogrodowa 19

Czas

06.12.2024

Godzina

17.00

Bilet

w cenie biletu wstępu na wystawę + 1zł

Podziel się informacją