Przejdź do sekcji:

Nowe media - spotkanie wokół "Powidoków" i sztuki cyfrowej

Zapraszamy na spotkanie z autorami piątego numeru magazynu artystyczno-naukowego „Powidoki” wydawanego przez ASP w Łodzi oraz z ekspertami związanymi ze sztuką nowych mediów, które odbędzie się w ms2.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

10.11.2021, środa, godz. 18.00

Najnowszy numer magazynu „Powidoki” pt.: „Nowe Media” prezentuje różne aspekty nowych mediów w Polsce i zagranicą. Jest platformą spotkań artystów i badaczy, na której zderzają się różne spojrzenia dotyczące sztuki cyfrowej w kontekście sztuki zaangażowanej społecznie. Nazwiskiem numeru jest Luz María Sánchez, meksykańska artystka tworząca kolekcje opowiadające o przemocy, śmierci i utracie.

W piątym numerze magazynu zostały poruszone następujące zagadnienia: wirtualna psychogeografia jako doświadczenie feministyczne, interaktywny dokument (VR) dotyczący terminacji ciąży, trauma „wojny z terroryzmem" w teatrze wirtualnej rzeczywistości, gry wideo jako medium sztuki. Autorzy i autorki analizują estetykę światów wirtualnych, wyobrażenia cyfrowe, cyberciała, nowe media w scenografii, potencjał matrycy graficznej w ceramice czy takie terminy jak immersja, interakcja i partycypacja cyfrowa. W magazynie znalazły się też wywiady z PanGeneratorem i Karoliną Hałatek, migawki z wystawy Lilii Cook w Richmond Art Center w Kalifornii, Piotra Wyrzykowskiego w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, czy wystawy Nano w Pracowni Portretu w Łodzi. Do przybliżenia aspektów edukacyjnych zaproszeni zostali wykładowcy z międzykatedralnej jednostki badawczej – Laboratorium Działań Rzeczywistości Wirtualnej w Krakowie oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym nowych mediów wezmą udział zarówno autorzy tekstów, które pojawiły się w najnowszym numerze magazynu, jak i eksperci, twórcy, którzy z tym medium eksperymentują bądź je badają. Zaproszeni goście związani są z łódzkim środowiskiem artystyczno-naukowym.


Rozmówcy:

Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk i kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi

prof. Ryszard W. Kluszczyński – redaktor tematyczny nr 5 „Powidoków", kieruje Katedrą Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ, profesor w ASP w Łodzi

dr Monika Górska-Olesińska – badaczka, wykładowczyni, pracuje w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na UŁ

dr Krzysztof Guzek – grafik, wykładowca akademicki, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Informatyki PŁ oraz współprowadzi Pracownię Obrazu Cyfrowego w Katedrze Kompozycji łódzkiej ASP

dr Kamil Jędrasiak – asystent w Katedrze Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej działającej przy Wydziale Filologicznym UŁ

Katarzyna Koba – założycielka RoboKoba, dyrektor zarządzająca Girls in Tech Poland, jej prace  artystyczne były pokazywane na VRLO Microsoft Reactor w Londynie (2018), VR Challenge Expo – EC1 w Łodzi (2016) oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi

Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk – kurator i kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi.

W spotkaniu wezmą udział:

dr Marta Ostajewska – redaktor naczelna magazynu „Powidoki"

dr Przemek Hajek – dyrektor artystyczny magazynu „Powidoki"

_______

Tematyczny magazyn artystyczno-naukowy „Powidoki" wydawany jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi. Pismo poświęcone jest znaczącym wydarzeniom artystycznym i naukowym, zawiera krytyczne teksty o sztuce i projektowaniu oraz wywiady z wybitnymi postaciami kultury i szkolnictwa wyższego z Polski i zagranicy. Tytuł pisma nawiązuje do twórczości Władysława Strzemińskiego oraz do jego „powidoków” – kluczowego pojęcia w teorii widzenia Strzemińskiego, wykorzystanego w jego cyklu obrazów solarystycznych zwanych powidokami światła. Magazyn wydawany jest cyklicznie.
Kontakt / powidoki@asp.lodz.pl / www.powidoki.asp.lodz.pl

WIĘCEJ INFO

wstęp

1 zł (do zakupienia przed wydarzeniem w kasie ms2)

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

10.11.2021, środa, godz. 18.00

wstęp

1 zł (do zakupienia przed wydarzeniem w kasie ms2)

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE