Niedziela w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa

Muzeum to z definicji instytucja powołana do konserwowania, a Muzeum Sztuki w Łodzi – do konserwowania dzieł sztuki dla nas, żyjących tu i teraz, i dla przyszłości. Najbliższa „Niedziela w Muzeum” w ms1 wydarzy się pod hasłem „Konserwacja: relacje od-nowa” i uwolni także ekologiczny potencjał praktyk konserwacji.

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43

Czas

30 sierpnia, g. 12.12 – 16.16

Konserwacja to działanie na przekór współczesności, która proponuje jednorazowość. Po co konserwować, skoro niemal wszystko można potraktować jak plastikowe butelki – wyrzucić i zmienić na nowe? Przedmioty mają wartość zaledwie chwilę. Świat krótkotrwałych rzeczy pociąga za sobą tymczasowość relacji – z ludźmi, z innymi gatunkami, z planetą. Wszystko można zmienić na nowszy model.

A jeśli jednak nie wszystko jest zastępowalne? Jeśli ginących gatunków roślin i zwierząt nie da się zastąpić lepszymi, wyschniętego jeziora nie da się przywrócić do życia, a raz zniszczonej kultury nie da się odrestaurować?

Okazji do zadania tych i kilku innych pytań dostarczy „Niedziela w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa” organizowana wspólnie przez Strajk dla Ziemi Łódź i Muzeum Sztuki w Łodzi. Połączywszy siły aktywistki i edukatorki poprowadzą warsztaty, które pomogą nam konserwować świat wokół i odnawiać relacje z innymi istotami – tak, by przestać niszczyć, a zacząć zachowywać i tworzyć.

Na program „Niedzieli w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa” złożą się m.in.:

  • „Usłyszeć wewnątrz siebie głos płaczącej Ziemi – cmentarz umarłych gatunków i zjawisk” – instalacja współtworzona przez gości;
  • „Pisanie z Ziemi i dla Ziemi – warsztat geopoetyczny” – start o g. 14.30; obowiązują zapisy: mailowo: strajk.dla.ziemi.lodz.@gmail.com, lub telefonicznie: 516 827 053;
  • „Klimatyczny slow talk – o kryzysie, strachu i nadziei niespieszne rozmowy z drugim człowiekiem”;
  • „Lustro czyli co? – przestrzeń do refleksji nad pułapką relacyjną ego”;
  • warsztat konserwacji dzieł sztuki dla początkujących;
  • wizyta w pracowni konserwatorskiej;
  • spotkania z osobami, które zajmują się „konserwacją” ludzi: z dietetyczką, kosmetolożką, trenerką personalną, psychoterapeutką.


„Niedziele w Muzeum” to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 70. i 80. Pokazy mody, wernisaże, zwiedzanie wystaw, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. „Niedziela w Muzeum” wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki, Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.


Strajk dla Ziemi Łódź jest oddolnym ruchem społecznym, działającym na rzecz zapobiegania katastrofie klimatycznej i powstrzymania dewastacji siedlisk dzikiej przyrody. Działa jako część globalnego ruchu Earth Strike. Wywiera presję na polityków i biznes; organizuje protesty, happeningi, akcje artystyczne; prowadzi działania edukacyjne online i offline. W Łodzi podejmował m.in. takie działania jak: mobilizacja i przygotowanie generalnego Strajku dla Ziemi 27 września 2019, antywęglowe kolędowanie w bankach ubezpieczających węgiel czy dyskusyjny cykl edukacyjny 5R.

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43

Czas

30 sierpnia, g. 12.12 – 16.16

Podziel się informacją