Przejdź do sekcji:

Niedziela w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa

Muzeum to z definicji instytucja powołana do konserwowania, a Muzeum Sztuki w Łodzi – do konserwowania dzieł sztuki dla nas, żyjących tu i teraz, i dla przyszłości. Najbliższa „Niedziela w Muzeum” w ms1 wydarzy się pod hasłem „Konserwacja: relacje od-nowa” i uwolni także ekologiczny potencjał praktyk konserwacji.

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43

Czas

30 sierpnia, g. 12.12 – 16.16

Konserwacja to działanie na przekór współczesności, która proponuje jednorazowość. Po co konserwować, skoro niemal wszystko można potraktować jak plastikowe butelki – wyrzucić i zmienić na nowe? Przedmioty mają wartość zaledwie chwilę. Świat krótkotrwałych rzeczy pociąga za sobą tymczasowość relacji – z ludźmi, z innymi gatunkami, z planetą. Wszystko można zmienić na nowszy model.

A jeśli jednak nie wszystko jest zastępowalne? Jeśli ginących gatunków roślin i zwierząt nie da się zastąpić lepszymi, wyschniętego jeziora nie da się przywrócić do życia, a raz zniszczonej kultury nie da się odrestaurować?

Okazji do zadania tych i kilku innych pytań dostarczy „Niedziela w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa” organizowana wspólnie przez Strajk dla Ziemi Łódź i Muzeum Sztuki w Łodzi. Połączywszy siły aktywistki i edukatorki poprowadzą warsztaty, które pomogą nam konserwować świat wokół i odnawiać relacje z innymi istotami – tak, by przestać niszczyć, a zacząć zachowywać i tworzyć.

Na program „Niedzieli w Muzeum. Konserwacja: relacje od-nowa” złożą się m.in.:

  • „Usłyszeć wewnątrz siebie głos płaczącej Ziemi – cmentarz umarłych gatunków i zjawisk” – instalacja współtworzona przez gości;
  • „Pisanie z Ziemi i dla Ziemi – warsztat geopoetyczny” – start o g. 14.30; obowiązują zapisy: mailowo: strajk.dla.ziemi.lodz.@gmail.com, lub telefonicznie: 516 827 053;
  • „Klimatyczny slow talk – o kryzysie, strachu i nadziei niespieszne rozmowy z drugim człowiekiem”;
  • „Lustro czyli co? – przestrzeń do refleksji nad pułapką relacyjną ego”;
  • warsztat konserwacji dzieł sztuki dla początkujących;
  • wizyta w pracowni konserwatorskiej;
  • spotkania z osobami, które zajmują się „konserwacją” ludzi: z dietetyczką, kosmetolożką, trenerką personalną, psychoterapeutką.


„Niedziele w Muzeum” to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 70. i 80. Pokazy mody, wernisaże, zwiedzanie wystaw, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. „Niedziela w Muzeum” wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki, Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.


Strajk dla Ziemi Łódź jest oddolnym ruchem społecznym, działającym na rzecz zapobiegania katastrofie klimatycznej i powstrzymania dewastacji siedlisk dzikiej przyrody. Działa jako część globalnego ruchu Earth Strike. Wywiera presję na polityków i biznes; organizuje protesty, happeningi, akcje artystyczne; prowadzi działania edukacyjne online i offline. W Łodzi podejmował m.in. takie działania jak: mobilizacja i przygotowanie generalnego Strajku dla Ziemi 27 września 2019, antywęglowe kolędowanie w bankach ubezpieczających węgiel czy dyskusyjny cykl edukacyjny 5R.

WIĘCEJ INFO

Współorganizator

logo-es-lodz

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43

Czas

30 sierpnia, g. 12.12 – 16.16

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE