Nagroda Muzeum Sztuki dla Ireny Zieniewicz!
Na wystawie Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku została wyeksponowana praca Ireny Zieniewicz zatytułowana Welcome.
Konkurs im. Władysława Strzemińskiego łódzka Akademia Sztuk Pięknych organizuje od 1983 roku - to najstarsze, największe i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie artystyczne Akademii. Celem przeznaczonego dla studentów uczelni konkursu jest pobudzenie procesu twórczego, sprzyjanie atmosferze pracy i inwencji artystycznej. Co roku wyróżnione i zaprezentowane zostają najbardziej oryginalne i wartościowe prace, przygotowane w danym roku akademickim. W konkursie mogą uczestniczyć studenci i studentki od III do V roku studiów dziennych i magisterskich studiów uzupełniających. Wśród fundatorów nagród znajdują się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, instytucje kulturalne, muzea, galerie, firmy, instytucje i osoby prywatne. Co roku jedna z prac, wyróżniona przez Marię Morzuch, członkinię jury konkursu i kuratorkę Muzeum Sztuki, trafia na wystawę Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku.
W maju w części wystawy zatytułowanej Emancypacja wyeksponowana została instalacja dźwiękowa Ireny Zieniewicz Welcome, przedstawiająca treść Europejskiej Konwencji Praw Człowieka odczytywaną w języku esperanto. Za jej pomocą artystka chce odwołać się do pojęć humanizmu i humanitaryzmu oraz nawiązać do powszechnej debaty dotyczącej udzielania pomocy uchodźcom z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.
Obecnie bardzo często dochodzi do ataków na przybyszy pochodzących z innych krajów, natomiast funkcjonując w kulturze opartej na chrześcijańskich wartościach można odczytać takie zachowania jako hipokryzję i obłudę. Moja praca jest nawiązaniem do szlachetnej idei Ludwika Zamenhofa, który stworzył język esperanto jako medium pomocne w komunikacji międzynarodowej. Jego koncepcja miała pomagać i łączyć ludzi w codziennym życiu, szanując zarazem języki narodowe - tłumaczy Zieniewicz dodając, że treść Europejskiej Konwencji Praw Człowieka powinna być podstawowym prawnym wyznacznikiem naszych zachowań w stosunku do innych.
Irena Zieniewicz - ur. 09.03.1993 roku w Lublinie. W czerwcu 2017 ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, na kierunku malarstwo. Obecnie studiuje na III roku studiów I stopnia na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. W swojej twórczości porusza takie tematy jak emigracja, dyskryminacja, tożsamość, prawa człowieka, ksenofobia i nietolerancja. Pracuje w takich dziedzinach jak rzeźba, instalacja, prace site specific, malarstwo, grafika artystyczna i projektowa.
Pracę Ireny Zieniewicz oglądać i odsłuchiwać można do 25 kwietnia na wystawie laureatów 35 edycji Konkursu im. W. Strzemińskiego, a następnie w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie zostanie wyeksponowana jako część stałej wystawy Atlas Nowoczesności.