W dniu 30 maja (czwartek) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne.

Nagroda im. Katarzyny Kobro za rok 2015 dla Jadwigi Sawickiej!

W piątek (14 października) już po raz 14. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro, która ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2015 rok została artystka Jadwiga Sawicka.

W uzasadnieniu podkreślano, że wyróżnienie zostało przyznane: „za jej sztukę, której istotą jest koncept. Za prosty, ponadpokoleniowy, wielowarstwowy, poruszający i niepokorny przekaz”. Parafrazując ją samą, Sawicka „oswaja, nawraca i tresuje” i jak zwykle uzyskuje efekt, ale przewrotny.

- To jedyna nagroda, którą zawsze bardzo chciałam dostać – przyznała Jadwiga Sawicka po odebraniu dyplomu – Ze względu na patronkę, pomysłodawców i inicjatorów. Ze względu na poprzednich laureatów. Obserwowałam listę laureatów z coraz większym podziwem (…) I ze względu na instytucję, która przyznaje nagrodę. To jest jeden [Muzeum Sztuki w Łodzi – przyp.] z najważniejszych punktów na mapie polskiej sztuki. Przypuszczam, że już nic lepszego w życiu mi się nie zdarzy – powiedziała z uśmiechem.

Artystka urodziła się 14 stycznia 1959 roku w Przemyślu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe, w których nawiązuje do kultury masowej. W swojej twórczości jest szczególnie znana z malarstwa „pisanego”.

W latach 90. malowała niewielkie obrazy z fragmentami odzieży i kosmetykami, opatrzone w fikcyjne hasła reklamowe. Z kolei pod koniec ubiegłego stulecia tworzyła wielkoformatowe obrazy z tekstu.

W Muzeum Sztuki w Łodzi zorganizowano szereg wystaw z udziałem Jadwigi Sawickiej: „Fotoobrazy - gest plastyczny w fotografii” (2006), „Oczy szukają głowy do zamieszkania” (2011), „Korespondencje. Sztuka nowoczesna a uniwersalizm” (2012), „Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” (2013).
 

Nagroda im. Katarzyny Kobro

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).

Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
 

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum – Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 – Robert Rumas
 

Nagrodę za 2015 r. przyznało Jury w czteroosobowym składzie: przewodnicząca Ewa Zarzycka, Marta Bosowska, Przemysław Branas i Jerzy Grzegorski.

Kuratorka: Maria Morzuch

W tym roku fundatorem Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją