Przejdź do sekcji:

Nagroda im. Katarzyny Kobro dla Piotra Bosackiego

W środę, 5 grudnia, po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.

Jury w składzie: Katarzyna Kozyra (przewodnicząca), Aleksandra Chciuk, Izabela Gustowska, Katarzyna Józefowicz, tak uzasadniło swoja decyzję:

„Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Bosacki przy okazji należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy. Bez względu na to, czy tworzy film, rzeźbę, czy rysunek, ma w sobie coś z teoretyczki sprowadzającej świat do postaci aforyzmów.

Chciałybyśmy uhonorować Piotra Bosackiego nagrodą im. Katarzyny Kobro za niezwykły zmysł językowy i poetycki.”

Piotr Bosacki (ur. 1977) – artysta działający na styku wielu dyscyplin, muzyki, sztuki, animacji i literatury; absolwent liceum plastycznego i średniej szkoły muzycznej; od 1999 do 2004 studiował na ASP w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Członek nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo i zespołu Wojtka Bąkowskiego – KOT (nie istnieje od 2011).

Nagroda im. Katarzyny Kobro

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymały i otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak

2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 - Andrzej Dłużniewski

2004 - Krzysztof M. Bednarski

2005 - Teresa Murak

2006 - Krzysztof Wodiczko

2007 - Jerzy Lewczyński

2008 - Zbigniew Rybczyński

2009 - Andrzej Lachowicz

2011 - Zygmunt Rytka

2012 - Natalia LL

2013 - Cezary Bodzianowski

2014 - Robert Rumas

2015 - Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kuratorka: Maria Morzuch

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi:

Sponsorem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2017 rok jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE