Nagroda im. Katarzyny Kobro dla Piotra Bosackiego

W środę, 5 grudnia, po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.

Jury w składzie: Katarzyna Kozyra (przewodnicząca), Aleksandra Chciuk, Izabela Gustowska, Katarzyna Józefowicz, tak uzasadniło swoja decyzję:

„Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Bosacki przy okazji należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy. Bez względu na to, czy tworzy film, rzeźbę, czy rysunek, ma w sobie coś z teoretyczki sprowadzającej świat do postaci aforyzmów.

Chciałybyśmy uhonorować Piotra Bosackiego nagrodą im. Katarzyny Kobro za niezwykły zmysł językowy i poetycki.”

Piotr Bosacki (ur. 1977) – artysta działający na styku wielu dyscyplin, muzyki, sztuki, animacji i literatury; absolwent liceum plastycznego i średniej szkoły muzycznej; od 1999 do 2004 studiował na ASP w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Członek nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo i zespołu Wojtka Bąkowskiego – KOT (nie istnieje od 2011).

Nagroda im. Katarzyny Kobro

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymały i otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak

2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 - Andrzej Dłużniewski

2004 - Krzysztof M. Bednarski

2005 - Teresa Murak

2006 - Krzysztof Wodiczko

2007 - Jerzy Lewczyński

2008 - Zbigniew Rybczyński

2009 - Andrzej Lachowicz

2011 - Zygmunt Rytka

2012 - Natalia LL

2013 - Cezary Bodzianowski

2014 - Robert Rumas

2015 - Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kuratorka: Maria Morzuch

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi:

Sponsorem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2017 rok jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.

Podziel się informacją

Podziel się informacją