Przejdź do sekcji:

Nagroda im. Katarzyny Kobro 2018 dla Cecylii Malik

W piątek, 22 listopada, po raz 17 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2018 rok została Cecylia Malik.

Jury w składzie: Daniel Rycharski (przewodniczący), Paweł Bownik, Elżbieta Jabłońska, Joanna Rajkowska, doceniło laureatkę:

„Za działania, które przekraczają ramy galerii i muzeów, skutecznie docierając do społeczności zaangażowanych w troskę o swoją najbliższą okolicę.

Za tworzenie, odbudowywanie i pielęgnowanie relacji z Ziemią i jej ekosystemami.

Za śmiałe wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych.

Za działania jednoczące ludzi wokół wspólnego celu i używanie praktyk artystycznych do upubliczniania problemów ekologicznych.”

 

Cecylia Malik  (ur. 1975) – Artystka wizualna, performerka, malarka i aktywistka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Leszka Misiaka) oraz podyplomowych studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni „Farmy sztuki” instytucji artystycznej, będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów. Autorka/inicjatorka głośnych performatywnych projektów, m.in.: „365 drzew”, „Warkocze Białki”, „Matka Polka na wyrębie”, „Siostry Rzeki”.

 

Nagroda im. Katarzyny Kobro

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak

2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski

2003 - Andrzej Dłużniewski

2004 - Krzysztof M. Bednarski

2005 - Teresa Murak

2006 - Krzysztof Wodiczko

2007 - Jerzy Lewczyński

2008 - Zbigniew Rybczyński

2009 - Andrzej Lachowicz

2011 - Zygmunt Rytka

2012 - Natalia LL

2013 - Cezary Bodzianowski

2014 - Robert Rumas

2015 - Jadwiga Sawicka

2016 – Karolina Wiktor

2017 – Piotr Bosacki

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką Maria Morzuch.

Sponsorem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2018 rok jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.

Rossmann

WIĘCEJ INFO

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

starak

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE