Muzeum Widzialne 2019: 4 nagrody dla Muzeum Sztuki!

Morze nagród płynie do Muzeum Sztuki w Łodzi!

23 października odbyła się w Muzeum Miasta Gdyni gala Przeglądu Muzeum widzialne organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, z której wróciliśmy czterokrotnie nagrodzeni!

I nagroda w kategorii kampanie promocyjno-marketingowe za projekt „Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi w kolekcji odzieży „Projekt” Pan Tu Nie Stał”
II nagroda w kategorii identyfikacja wystaw czasowych dla identyfikacji wizualnej wystawy Peer-to-peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce (projekt: Noviki)
II nagroda w kategorii wydawnictwa książkowe dla katalogu wystawy Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa (projekt: Kaja Gliwa)
III nagroda w kategorii wydawnictwa książkowe dla publikacji Ofelie. Ikonografia szaleństwa (projekt: Noviki)

Więcej o nagrodzonym projekcie:

Kolekcja sztuki XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi w kolekcji odzieży „Projekt” Pan Tu Nie Stał

Projekt: Pan tu nie stał

Biżuteria: Animalkingdom

Awangarda, sztuka współczesna, sztuka nowoczesna - to sformułowania, które wciąż onieśmielają niespecjalistów. Linia specjalnie zaprojektowanej odzieży oraz biżuterii (we współpracy z Animakingdom), inspirowana zbiorami prac Muzeum Sztuki wydała się świetnym sposobem mediowania progresywnych zjawisk w sztuce XX i XXI wieku. Pomysł współpracy między Muzeum a Pan tu nie stał zasadzał się na odnalezieniu pomostu między dziedzinami bliższymi, „oswojonymi” takimi jak moda, projektowanie użytkowe czy design, a sztuką awangardową i najnowszą. We współpracy z PTNS zależało nam jednak nie tylko na dobrze zaprojektowanym efekcie końcowym, ale przede wszystkim na aspekcie edukacyjnym i wykorzystaniu kolekcji do rozpowszechniania informacji o sztuce znajdującej się w zbiorach muzeum. Firma zaproponowała system kodów ukrytych w metkach ubrań i odszyfrowania ich dzięki kartonowemu dekoderowi dołączonemu do zakupu. Po wpisaniu kodu na dedykowanej platformie edukacyjnej www.projekt.ptns.eu klient dowiaduje się jakie dzieło stanowiło inspirację dla powstałego produktu, może o nim poczytać lub przejść bezpośrednio do strony zasoby.msl.org.pl, bazy zdygitalizowanych dzieł z kolekcji muzeum, po bardziej specjalistyczne informacje.

Kultura wysoka oraz kultura popularna często są postrzegane jako zjawiska konkurencyjne, a nawet sobie zaprzeczające. Współpraca Muzeum Sztuki  w Łodzi i firmy Pan tu nie stał ponownie udowadniała, że skracanie tego dystansu może zaowocować bardzo udanymi projektami. Dzięki takim kolaboracjom Muzeum nie tylko wspiera dobry polski design, ale też dociera z informacjami o sztuce współczesnej do szerszego grona odbiorców, wypełniając swoją misję w przestrzeni pozamuzealnej.


Założeniem projektu Muzeum Widzialne jest popularyzacja najlepszych systemów identyfikacji wizualnej i rozwiązań graficznych wdrożonych przez muzea.

https://muzeumwidzialne.pl/

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją