Przejdź do sekcji:

Maszyna do komunikacji. Wokół awangardowej idei nowej typografii

Cena: 56 zł
Waga: 1.28 kg

Książka poświęcona zagadnieniom związanym z ideą nowej (bądź funkcjonalnej) typografii. Antologia badająca źródła, mechanizmy i rezultaty zainteresowania artystów awangardowych projektowaniem graficznym.


„Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda”. Ekspozycja prezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2014 r. podejmowała temat, wypracowanych w kręgu międzywojennej awangardy, idei nowoczesnego projektowania graficznego i unowocześnienia druku. Punktem wyjścia dla wystawy stała się idea druku funkcjonalnego Władysława Strzemińskiego, pokrewna proponowanej przez Jana Tschicholda Nowej Typografii.

Artykuły zawarte w „Maszynie do komunikacji. Wokół awangardowej idei Nowej Typografii” – jak podkreślają redaktorzy publikacji Paulina Kurc-Maj i Daniel Muzyczuk – „układają się w antologię badającą źródła, mechanizmy i rezultaty zainteresowania artystów awangardowych projektowaniem graficznym”, nie pomijając jednocześnie odniesień do innych zjawisk kultury.

„Awangarda: powielanie idei”, „Fotomontaż i typografia w konstruktywizmie rosyjskim”, „Nowe widzenie – język nowoczesnej typografii w międzywojennej Polsce” i „Wzorcowy modernizm. Nowa Typografia Zdenka Rossmanna” – to tylko wybrane teksty, które prezentują różnorodne ujęcie tematu. Artykuły zawarte w książce „przeczą czytelnym podziałom między ruchami awangardowymi, a dążenia dadaistów okazują się być w wielu punktach zgodnie z postulatami konstruktywistów czy reprezentantów neoplastycyzmu”. Autorzy tomu ponownie przyglądają się istotnym dla zeszłego wieku (w omawianym obszarze) rewolucjom artystycznym i technologicznym.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Koncepcja publikacji, redakcja naukowa: Paulina Kurc-Maj, Daniel Muzyczuk
Redakcja stylistyczno-językowa: William Gilcher
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer, Przemysław Purtak
Projekt graficzny i skład: Printscreen / Waldemar Węgrzyn


ISBN 978-83-63820-38-1
Rok wydania: 2015
Format: 16,5 x 23 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 557
Ilość ilustracji: 130 (kolorowe)
Język: wydanie dwujęzyczne: polsko- angielskie
Publikacja towarzyszyła wystawie:
 „Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda w 2014 roku.


RECENZJA KSIĄŻKI


regulamin księgarni          kontakt


 

Cena: 56 zł
Waga: 1.28 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE