Przejdź do sekcji:

Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]

Cena: 20 zł
Waga: 0.26 kg

„Gazetka” będąca przewodnikiem po wystawie Marka Sobczyka w Muzeum Sztuki w Łodzi, zawierająca wizualną prezentację obrazów wraz opisami poszczególnych prac, a także komentarzami do kolejnych stacji.

Joseph Beuys w 1981 roku przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi dar. Ofiarowując tysiąc obiektów spakowanych w skrzyni, podzielił się istotnym dla siebie zbiorem symboli i znaczeń.  Marek Sobczyk po 40 latach od wydarzenia, w odpowiedzi na nie, konstruuje swój zestaw znaków, odwołując się jednocześnie do obrazów na co dzień oglądanych przez nas w internecie. Komunikaty w nim zawarte mogą być zatem czytelne dla każdego, kto sięga po współczesne media. Wystawa Marka Sobczyka Podróż-podrut. [Polentransport] jest piątą odsłoną cyklu Prototypy, w której zaproszone artystki i artyści na nowo interpretują dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

W przestrzeni wystawy Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport] podążamy za meandrującą instalacją, prowadzącą do kolejnych obrazów. Konstrukcja stworzona ze 180 metrów ocynkowanego drutu jest artystycznym hołdem złożonym Katarzynie Kobro. Praca jest częścią wieloletniego projektu Marka Sobczyka  muzeum w cudzysłowie, w ramach którego artysta wchodził w dialog z pracami takich twórczyń i twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Jeff Koons, Kazimierz Malewicz i Roman Opałka. Na wystawie Podróż-Podrut [Polentransport] artysta dialoguje z Katarzyną Kobro, Solaris Stanisława Lema, oraz Josephem Beuysem, na którego osławiony dar z 1981 roku postanawia spojrzeć krytycznym okiem.

W Muzeum Sztuki w Łodzi, z pomocą ekipy technicznej, Sobczyk wygiął pręt, zgodnie z ciągiem Fibonacciego w proporcji 3:5:8, w kształty inspirowane rzeźbami Kobro. Drut prowadzi przez 8 stacji, których formy przywodzą na myśl sondy kosmiczne, budki telefoniczne czy latawce. Każda z nich składa się z 5 obrazów. Malarstwo Marka Sobczyka zaprasza do przyglądania się fragmentom rzeczywistości z odpowiednim dystansem i poczuciem humoru. Znalezione w internecie tabloidowe teksty, zdjęcia, czy memy stają się dla artysty pretekstem do budowania podatnej na zmiany ikonografii naszych czasów.

Marek Sobczyk urodził się w 1955 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Malarz, projektant i teoretyk. Studiował malarstwo w latach 1975–1980 w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego. Był jednym z założycieli Gruppy i współtwórcą czasopisma Oj Dobrze Już. W malarstwie posługuje się elementami ekspresji koloru, rysunku, tematu i funkcji. W swojej praktyce artystycznej opracowuje  zagadnienia m.in. krytyki, propagandy i polityki, parafrazuje także religijne wątki ikonograficzne. Na wielu obrazach pojawia się tekst, będący ważnym elementem kompozycji. W latach 1979–1986 twórczość Sobczyka stanowiła komentarz do sytuacji społeczno-politycznej Polski. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i typografią (w latach 1990–2004 działał w spółce Zafryki z Piotrem Młodożeńcem). Od 2003 r. realizuje swój wieloletni projekt muzeum w cudzysłowie.

Publikacja towarzysząca wystawie „Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut  [Polentransport]” w Muzeum Sztuki w Łodzi  ms1 (21.01.2022-3.04.2022)


Wydawca: Fundacja Mammal
Autorzy tekstów: Marek Sobczyk
Tłumaczenie tekstu: Marta Sobczyk-Neys, Ewa Opawska, Sam Cardoen
Redakcja: Alicja Gorgoń, Kamil Bogusiewicz
Projekt graficzny: Marek Sobczyk

ISBN 978-83-62128-25-9
Rok wydania: 2022
Format: 24,2 x 33 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 16
Ilość ilustracji: ok 80 (barwnych)
Język: polski/angielski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 20 zł
Waga: 0.26 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE